Оценка на корисникот: 8.8/10
(272 гласови)

СОДРЖИНА

Филмот следи тројца мажи – Научникот, Писателот и Демначот – додека патуваат низ мистериозната и забранета територија на руската дивина наречена Зона за да ја најдат Собата, местото каде што сечии тајни надежи стануваат вистина.
„Сталкер“ на Андреј Тарковски, алегоричен научно-фантастичен филм како неговиот претходен „Соларис“, следи тројца мажи – Научникот, Писателот и Демначот – додека патуваат низ мистериозната и забранета територија на руската дивина наречена Зона. Таму ништо не е како што изгледа. Предметите ги менуваат местата, пејзажот се менува сам по себе. Изгледа, некоја непозната интелигенција активно се брани од каков било обид да се влезе во нејзините граници. Се раскажува дека во Зоната има бункер, а во бункерот магична соба што има моќ да ги остварува желбите. Демначот (Сталкер) е најмен водич за патувањето кој, поради постојаните посети на Зоната е доста запознаен со комплексните стапици, бездни и суптилни нарушувања. Само доколку го следат него, што често го подразбира најдолгиот и најмачен пат, Писателот и Научникот можат да преживеат во бункерот и собата.

Слики

СталкерСталкерСталкерСталкер

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Метрополис (1927)

  image
  У далекој будуќности, супер модеран град Метрополис дом је две класе људи:оних јако богатих који проводе дане у доколици и робовима који у поsемљу града раде на...
 • Terminus (2015)

  image
  A day in the life of the London railway station Waterloo, forming an important cultural portrait of 1960's England, mixing reality and fiction.
 • Вештачка интелегенција (2001)

  image
  Многу напреден прототип на дете-робот по име Дејвид е програмиран да покажува безусловна љубов. Кога неговото човечко семејство го напушта, Дејвид започнува...
 • Бразил (1985)

  image
  Бирократ во ретро-иден свет се обидува да поправи административна грешка и станува непријател на државата.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.