СОДРЖИНА

„Капетан Филипс претставува повеќеслојно истражување за киднапирањето на транспортниот брод на САД, „Мерск Алабама од страна на еден екипаж од сомалиски пирати во 2009 година. Преку својот препознатлив режисерски стил, Пол Гринграс ни прикажува и возбудлив трилер и сложен портрет на разните последици од глобализацијата. Филмот се фокусира на односот помеѓу главниот офицер на бродот „Алабама, капетанот Ричард Филипс (Том Хенкс) и капетанот на сомалиските пирати, Мус, кој го зема како заложник. Филипс и Мус се на пат да се сретнат еден со друг кога Мус и неговиот екипаж го напаѓаат невооружениот брод на Филипс. Во претстојната борба, на 230 км од брегот на Сомалија, и двајцата мажи се наоѓаат во милост на сили кои се далеку од нивната контрола.

Слики

Капетан ФилипсКапетан ФилипсКапетан ФилипсКапетан ФилипсКапетан ФилипсКапетан ФилипсКапетан ФилипсКапетан ФилипсКапетан ФилипсКапетан ФилипсКапетан ФилипсКапетан ФилипсКапетан Филипс

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Притаено зло (2002)

  недела
  image
  Ова акциона - хорор прича, заснована је на веома популарној игрици фирме Кепком. Радња је сместена у удаљени град Ракун, где се на 500 метара испод земље, налази...
 • Крвни врски (2008)

  недела
  image
  Полицискиот инспектор Франсоа открива дека неговиот брат Габриел е ослободен од затвор откако одлежал 10 години поради убиство. Повторната средба помеѓу...
 • Цут Офф (2018)

  недела
  image
  Додека е заробена од опасна бура на осамен остров со еден убиец, уметницата Линда треба да изврши аутопсија. Само ако го најде доказот кој е скриен во мртвото...
 • Еквилибриум (2002)

  недела
  image
  При обид да им се стави крај на војните и да се задржи мирот, човештвото забранило со закон сè што предизвикува чувства: литература, музика и уметност. За да се...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.