poster

Колебливиот фундаменталист

The Reluctant Fundamentalist (2012)

трилер, драма | САД, Обединетото Кралство, Индија, Пакистан, Катар
Режисер: Mira Nair
Film Thriller | 20.3.23 | 05:35

Оценка на корисникот: 7.4/10
(216 гласови)

СОДРЖИНА

Во 2001 год., еден Пакистанец по име Чангез е тазе дипломиран на “Принстон“ и сака да се збогати на Волстрит. Изгледа дека американскиот сон му е на дофат на рацете. Но, кога се нападнати кулите-близначки, сонот на Чангез станува кошмар...
Почнуваме во 2011 година во Лахор. Во едно отворено кафуле, Пакистанецот по име Чангез му раскажува на американскиот новинар Боби за своите искуства во САД. Се враќаме десет години во минатото и го наоѓаме помладиот Чангез кој е тазе дипломиран на “Принстон“, како бара богатство и слава на Волстрит. Изгледа дека американскиот сон му е на дофат на рацете, а тука е и неговата паметна и згодна девојка, Ерика која е уметник. Но, кога се нападнати кулите-близначки, културниот јаз полека почнува да се отвора помеѓу Чангез и Ерика. Сонот на Чангез наскоро се претвора во кошмар. Него го следат, го апсат без причина, го претресуваат гол и го испрашуваат, па тој се преобразува од добро образуван и надежен бизнисмен во жртвено јагне врз кое се гледа како на непријател. Со тек на времето, тој почнува да го слуша повикот на својата татковина. Водејќи нѐ низ културно богатите и привлечни светови на Њујорк, Лахор и Истанбул, филмот „Колебливиот фундаменталист“ претставува приказна за спротивставените идеологии каде перцепцијата и сомнежот имаат моќ да определат нечиј живот или нечија смрт.

Слики

Колебливиот фундаменталистКолебливиот фундаменталистКолебливиот фундаменталистКолебливиот фундаменталистКолебливиот фундаменталистКолебливиот фундаменталист

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Часови (2013)

  image
  Татко се бори за неговата ќерка да го преживее ударот на ураганот Катрина.
 • Незамисливо (2017)

  image
  Мајка покушава да побегне од своје тешке прошлости, тако што се сели у други град, са жељом да отпочне нови живот. Тамо постаје пријатељица са једном женом, која...
 • Закон на молкот (2012)

  image
  Кога ќе му го откријат вистинскиот идентитет, некогашниот политички активист бега со цел да им ја спаси иднината на своите ќерки и да се смири со сопственото...
 • Внимавај што посакуваш (2015)

  image
  Неискусен млад човек се впушта во афера со сопругата на богат банкар. Наскоро тој се вплеткува во неочекуван скандал со сомнителна смрт што може да го одведе во...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.