рејтинг: 6.2/10
Оценка на корисникот: 7/10
(3 гласови)

СОДРЖИНА

Ал Пачино и Хелен Мирен играат во оваа продукција на ХБО Филмови, според сценарио и режија на драмтургот Дејвид Мамет, награден со Пулицерова награда. Филмот го истражува односот на клиент и адвокат меѓу легендарниот музички продуцент Фил Спектор и адвокатката Линда Кени Баден, која го застапуваше Спектор за време на неговото прво судење за убиство.
Лос Анџелес, 2007 година. Додека наближува судењето на музичкиот продуцент Фил Спектор за смртта на актерката Лана Кларксон во 2003 година, адвокатката Линда Кени Баден се согласува да се придружи на тимот на одбраната на Спектор, предводен од адвокатот Брус Катлер.
Линда првпат го среќава Спектор во една вила и го набљудува декорот во домот на неконвенционалната музичка легенда. И покрај ексцентричноста на Спектор, Линда е заинтригирана од него и од предизвиците на судењето. Таа одлучува да продолжи да работи со тимот на одбраната и повторно да ги разгледа претставените докази и околности во случајот. Градејќи ја одбраната, Линда истражува како да ја натера поротата да ја преразгледа можноста за постоење разумен сомнеж.
Сведочејќи за декадентното и налудничаво однесување на Фил, Линда и другите во тимот на одбраната мора да размислат за тоа дали да го пуштат да сведочи. Иако сака да сведочи во своја одбрана, решено е дека сведоштвото на Фил може да направи повеќе штета отколку полза, и покрај знаењето дека молчењето на Спектор може да биде поразително за тимот на одбраната и да го испрати нивниот клиент во затвор.

Слики

Фил Спектор

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Лове & Мерцy (2014)

  image
  Лове & Мерцy је музичко-биографска драма у чијем се центру дешавања налази Брајан Вилсон, изузетан музичар чија је музика дефинисала целу једну генерацију. Први...
 • Елвис (2022)

  image
  „Елвис“ е епски филмски спектакл од „Ворнер Брос Пикчрс“ и режисерот визионер, номинираниот за Оскар Баз Лурман, кој ги истражува животот и музиката на Елвис...
 • Боемска рапсодија (2018)

  image
  „Боемска рапсодија“ ги слави групата „Квин“, нејзината музика и нејзиниот неверојатен пејач Фреди Меркјури. Фреди им пркосеше на стереотипите и конвенциите за да...
 • Одење по работ (2005)

  image
  Хроника за легендата на кантри-музиката Џони Кеш, од првите денови на фармата за памук во Арканзас до неговиот подем и славата во Мемфис, каде што снимал заедно...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.