рејтинг: 8.0/10
Оценка на корисникот: 7.87/10
(15 гласови)

СОДРЖИНА

Во емотивниот филм, „Голема риба“, режисерот Тим Буртон („Бетмен“, „Едвард раце-ножици“) ја носи својата неповторлива фантазија на патување кое навлегува длабоко во митската врска помеѓу таткото и синот. Едвард Блум (Алберт Фини) отсекогаш бил раскажувач на приказни за својот бурен живот како млад човек (Јуан Мекгрегор), кога неговата жед за патувања го довела до едно чудно патување од еден мал град во Алабама, низ светот и повторно назад. Неговите митски авантури се разновидни, па тој раскажува епски приказни за џинови, бури, вештерка и пејачи кои се сијамски близнаци. Со неговите забавни приказни, Блум ги шармира речиси сите што ги среќава, освен својот отуѓен син Вил (Били Крудуп). Кога мајка му, Сандра (Џесика Ланг) се обидува повторно да ги соедини, Вил мора да научи како да ги оддели фактите од фантазијата кога се соочува со големите подвизи и големите падови на својот татко.

Слики

Крупна рибаКрупна рибаКрупна рибаКрупна рибаКрупна рибаКрупна рибаКрупна рибаКрупна рибаКрупна рибаКрупна рибаКрупна рибаКрупна рибаКрупна рибаКрупна рибаКрупна рибаКрупна риба

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Сумрак сага - Праскозорје 2 (2012)

  денес
  image
  Последњи наставак Сумрак саге расветлиќе највеќе мистерије ове изузетно романтичне приче која је очарала милионе. Бела је постала мајка и вампирица, а Едвард се...
 • Повик на дивината (2009)

  денес
  image
  Десетгодишната Рајан (А. Гејд) живее во Бостон. Кога нејзините родители треба да патуваат во Европа, таа е испратена кај нејзиниот дедо во Монтана (К. Лојд)....
 • Мија и белиот лав (2018)

  денес
  image
  Семејството на Мија се сели во Јужна Африка за да управува со фарма со лавови. Мија развива посебна врска со Чарли, млад бел лав. Три години подоцна, таа ја...
 • Изгубени на хоризонтот (2020)

  денес
  image
  Момче и девојка летаат на мал авион за да присуствуваат на венчавка на еден тропски остров. Тие мора да се борат за своите животи откако пилотот доживува срцев удар.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.