СОДРЖИНА

Џејк Ламота бил контроверзен боксерски шампион во 1940-те, чие реноме за одлучност и успешност во рингот било затемнето од проблематичниот домашен живот полн со бес, љубомора и сомнежи кон сопругата и менаџерот/братот.
РАЗБЕСНЕТИОТ БИК е филмска биографија од познатиот режисер, Мартин Скорцезе, која се одвива околу боксерскиот шампион, Џејк Ламота, во неговата краткотрајна слава познат како „Бикот од Бронкс“. Првите животни лекции на Ламота биле како да се краде, како да се тепа и како да се биде поцврст од другите. Самотник по природа, без верба во никого, Ламота ја користел својата агресивност во боксерскиот ринг како средство за борба против сопствената анксиозност и емоционални стравови. Невозможно е надвор од рингот да се контролираат истата одлучност и истиот бес кои го претвориле младиот разбојник во светски боксерски шампион. Интензивниот порив на Ламота го уништувал неговиот личен живот, а милионите долари кои ги заработувал во борбите ги трошел на енергичен живот и жени кои го сакаат онолку колку што му е длабок џебот. На крајот, убавата жена на Ламота, Вики, го остава поради тоа што ѝ е доста од физичкото и емоционалното злоставување на Џејк. Дури и брат му, Џои, кој секогаш му се восхитувал на борецот, сега е згрозен. А кога Ламота ја губи титулата, тој почнува да тоне и станува најавувач на стриптизети во еден ноќен клуб, за на крај да заврши како затвореник во Флорида.

Слики

Разбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бикРазбеснетиот бик

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Мандела: Долг пат до слободата (2013)

  image
  Животната приказна на Нелсон Мандела е раскажана во оваа адаптација на неговата автобиографија, со детали за неговиот живот во раната фаза, за неговото...
 • Чак: Приказна за вистинскиот Роки (2016)

  image
  Драма инспирирана од животот на боксерот во тешка категорија Чак Вепнер, за која се вели дека му била инспирација на Силвестер Сталоне за филмот „Роки“. Филмот...
 • Кралот Ричард (2021)

  image
  Заснован на вистинска приказна, „Кралот Ричард“ го следи патувањето на Ричард Вилијамс, непоколеблив татко кој е клучен во одгледувањето на две од...
 • Американски аутсајдер (2021)

  image
  „Американски аутсајдер“ ја раскажува инспиративната вистинска приказна за Курт Ворнер (Захари Леви), кој од редење полици во супермаркет, стана двократен МВП на...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.