СОДРЖИНА

Лажно дејствувајќи како холивудски продуцент кој бара локација за научно-фантастичен филм, еден агент на ЦИА (Бен Афлек) почнува опасна операција да спаси шестмина Американци во Техеран при американската заложничка криза во Иран во 1980 г.
Филмот „Арго“ е според вистинити настани и ја прикажува ризичната тајна операција за спасување на шестмина Американци, која се одвиваше зад сцените на иранската заложничка криза, а за која јавноста не ја знаеше вистината со децении. На 4 ноември 1979 година, кога иранската револуција ја достигнува точката на вриење, милитантите влегоа во Амбасадата на САД во Техеран, земајќи 52 Американци како заложници. Но, среде хаосот, шестмина Американци успеваат да избегаат и да најдат прибежиште во домот на канадскиот амбасадор. Знаејќи дека е само прашање на време пред шестмината да бидат најдени, а веројатно и убиени, еден специјалист за извлекување, кој работи за ЦИА, по име Тони Мендез (Бен Афлек), осмислува ризичен план за безбедно да ги извлече од земјата. Планот е толку неверојатен што може да се случи само на филм.

Сцеарист: ,
ВРЕМЕТРАЕЊЕ: 120 мин

Слики

АргоАргоАргоАргоАргоАргоАргоАргоАргоАрго
ПРЕПОРАКИ
 • Чудото од Хадсон (2016)

  Денес
  image
  Том Хенкс игра во филмот на Клинт Иствуд „Чудото од Хадсон“ за пилотот Чесли Саленбергер Сали, кој во 2009 година херојски слета со дефектен авион во студените...
 • Папилон (1973)

  Денес
  image
  Погрешно уапсен и обвинет поради убиство кое не го извршил, Французинот Хенри Шариер, наречен „Папилон, (Пеперуга) осуден е на доживотна казна во колонијата Св....
 • Искупување (2007)

  Денес
  image
  Тринаесетгодишната неискусна писателка Бриони Талис засекогаш менува неколку животи кога го обвинува дечкото на својата постара сестра за дело кое тој не го сторил.
 • Преумување (2017)

  Денес
  image
  Овој филм ја раскажува приказната за Р. Д. Лајнг, познатиот психијатар и еден од најголемите шкотски умови. Работејќи во „Кингсли хол во Источен Лондон, во текот...
ТОП ЛИСТИ

Најави се