рејтинг: 7.7/10
Оценка на корисникот: 7.36/10
(50 гласови)

СОДРЖИНА

Лажно дејствувајќи како холивудски продуцент кој бара локација за научно-фантастичен филм, еден агент на ЦИА (Бен Афлек) почнува опасна операција да спаси шестмина Американци во Техеран при американската заложничка криза во Иран во 1980 г.
Филмот „Арго“ е според вистинити настани и ја прикажува ризичната тајна операција за спасување на шестмина Американци, која се одвиваше зад сцените на иранската заложничка криза, а за која јавноста не ја знаеше вистината со децении. На 4 ноември 1979 година, кога иранската револуција ја достигнува точката на вриење, милитантите влегоа во Амбасадата на САД во Техеран, земајќи 52 Американци како заложници. Но, среде хаосот, шестмина Американци успеваат да избегаат и да најдат прибежиште во домот на канадскиот амбасадор. Знаејќи дека е само прашање на време пред шестмината да бидат најдени, а веројатно и убиени, еден специјалист за извлекување, кој работи за ЦИА, по име Тони Мендез (Бен Афлек), осмислува ризичен план за безбедно да ги извлече од земјата. Планот е толку неверојатен што може да се случи само на филм.

Слики

АргоАргоАргоАргоАргоАргоАргоАргоАргоАргоАргоАргоАрго

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Тесла (2020)

  денес
  image
  За Оскара® вишеструко номиновани Итан Хоук у првом правом биографском филму о Николи Тесли, генију и највеќем научнику са ових простора. Животна прича човека...
 • Преголемо за да пропадне (2011)

  денес
  image
  Интимен поглед на епохалната финансиска криза на Волстрит од 2008. Филмот се фокусира на Секретарот на Државната каса Хенри Полсон и оди зад затворените врати за...
 • Пијаниста (2002)

  денес
  image
  Ратна драма Истинита прича о брилијантном пољском пијанисти и композитору чију блиставу каријеру прекида други светски рат. Ово је снажна људска прича о херојству...
 • Изборот на кралот (2016)

  денес
  image
  „Изборот на кралот се заснова на вистинита приказна за три драматични дена во април 1940 година, кога кралот на Норвешка добива ултиматум од германската војска да...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.