Оценка на корисникот: 8.9/10
(277 гласови)

СОДРЖИНА

Малишан је филм Чарлија Чаплина а из 1921. у ком се Џеки Куган појављује као његов усвојени син. Филм је постигао велики успех и био други најуспјешнији филм 1921. године, иза "Четири јахача апокалипсе".
Малишан говори о Скитници који проналази напуштену бебу у уличици и почиње да се брине о њему. Како дете одраста, њих двојица одржавају савршен однос, а почињу да праве ситне подвале како би насамарили људе.
Малишан је познат по томе јер је био први дугометражни филм који је спојио комедију и драму. Најславнија и најпотреснија секвенца филма је кад Скитница очајно по крововима почиње да прогони социјалног радника који му је узео дете, и њихово емоционално уједињење. Публика је у то време била дубоко дирнута филмом и односом Малишана с омиљеним ликом Скитнице, од ког до тада нису доживели толико емоционалног набоја.

Слики

МалишанМалишан

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Всушност е смешно (2010)

  image
  Еден 16-годишник под стрес поради проблемите што ги има како тинејџер се пријавува во Клиника за ментално здравје. Тој станува заглавен во Одделот за возрасни...
 • Марли и јас (2008)

  image
  Овен Вилсон и Џенифер Анистон играат во филм со кучиња, „Марли и јас“, приказна за еден пар кој се втурнува во авантурата на бракот, кариерата, семејството и...
 • Вујко Нино (2003)

  image
  Оддалечена и прилично нефункционална фамилија повторно се зближува, кога од Италија во Чикаго изненадено во посета им доаѓа одамна изгубениот чичко Нино.
 • Магијата на малините (2010)

  image
  Приказна за 11-годишната Моника која се обвинува себеси за домашните проблеми. Девојката мисли дека доколку победи на еден научен конкурс, нејзиниот татко ќе се...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.