рејтинг: 7.4/10
Оценка на корисникот: 7.23/10
(26 гласови)

СОДРЖИНА

„Фрида“ го прикажува животот на надреалистичката мексиканска сликарка Фрида Кало. Фрида станала позната како талентиран уметник со уникатна визија, живеејќи живот како политички, уметнички и сексуален револуционер.
„Фрида“ го прикажува животот на Фрида Кало со Диего Ривера, кога младата двојка го освоила светот на уметноста. Од нејзината сложена и постојана врска со својот ментор и сопруг до нејзината незаконска и контроверзна афера со Лав Троцки, па сѐ до нејзините провокативни и романтични односи со жени, Фрида Кало живеела смел и бескомпромисен живот како политички, уметнички и сексуален револуционер. Филмот „Фрида“ е номиниран за шест „Оскари“ во 2002 година, вклучително и на Селма Хаек за најдобра актерка. Ова е филм за една исклучителна жена која живеела незаборавен живот.

Слики

ФридаФридаФридаФридаФридаФридаФридаФридаФридаФридаФридаФридаФридаФридаФридаParamountParamountParamountParamountParamountParamount

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Мутне воде (2019)

  денес
  image
  Роберт Било је угледни корпоративни адвокат који је читаву своју каријеру посветио заступању великих компанија хемијске индустрије. Једног дана му у канцеларију...
 • Краљица (2006)

  денес
  image
  На место британског премијера, а притом је други најмлаѓи на тој позицији, након Лорда Ливерпула, 1812. године постављен је Тони Блер (Мајкл Шин), воѓа нових...
 • Жена чувара зоолошког врта (2017)

  денес
  image
  As war brews over in 1939 Warsaw, and while life is still running its course, the Germans are gradually making their presence felt, with Adolf Hitler secretly...
 • The Banker (2020)

  денес
  image
  Revolutionary businessmen Bernard Garrett (Anthony Mackie) and Joe Morris (Samuel L. Jackson) devise an audacious and risky plan to take on the racist...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.