СОДРЖИНА

Еден од најпопуларните анимирани мјузикли на Дизни, „Кралот лав“ ја претставува приказната за созревањето на едно лавче и за прифаќањето на неговата кралска судбина. Симба го почнува животот како принц, син на моќниот крал Муфаса. Среќното детство на лавчето станува трагично кога неговиот злобен вујко Скар го убива Муфаса и го брка Симба од кралството. Во прогон, младото лавче се спријателува со комичната двојка, дивата свиња Пумба и меркатот Тимон, па живее безгрижно во џунглата. Сепак, кога пораснува, него го посетува духот на татко му, кој му вели да го порази злобниот Скар и да се врати на престолот што му припаѓа. Со елементи од „Хамлет“, од класичната митологија и од африканските народни приказни, „Кралот лав“ ја раскажува приказната за созревањето со комбинација од спектакуларна анимација и прекрасна музика, со лесни ритмички песни од Елтон Џон и од Тим Рајс, како и со дело од Ханс Цимер.

Слики

Кралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лавКралот лав

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Кралот Лав (2019)

  image
  Сосема новите авантури на „Кралот Лав“ во африканската савана каде што се раѓа идниот крал. Но, не го прославуваат сите во кралството раѓањето на новото лавче....
 • Божиќна песма (1997)

  image
  Ова емотивна прича је Дикенсова бајка о једном врло преком човеку који ќе на тежак начин схватити да у животу постоје и много важније ствари од новца...Све је...
 • Са врха света (2015)

  image
  У овој чаробној и епској анимираној авантури, петнаестогодишња руска аристократкиња Саша креќе на потресан и опасан пут ка Северном полу у очајничкој потрази за...
 • Шарлотина мрежа 2: Вилбурова велика авантура (2002)

  image
  Овај наставак „Шарлотине мреже” почиње на пролеќе након што је Шарлота успела да спаси живот Вилбуру својим изузетним мрежама. Овога пута, одлучни Вилбур и...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.