СОДРЖИНА

Филмот „Манибол“ се заснова на вистинита приказна и го прикажува успешниот обид на менаџерот на „Оукленд А“, Били Бин, да создаде клуб за бејзбол со помош на компјутерски анализи за избор на играчите.
„Манибол“ е филм врз основа на вистинита приказна, за сите оние што сонувале да се спротивстават на системот. Бред Пит го игра Били Бин, менаџерот на „Оукленд А“ и човекот што собира тим и има откровение дека сета конвенционална мудрост за бејзболот е погрешна. Бин е присилен да го реформира својот тим со мал буџет и затоа ќе мора да ги надмудри побогатите клубови. Поранешниот спортист се здружува со економистот образуван на „Јејл“, Питер Бренд (Џона Хил), во чуден партнерски однос и регрутира евтини играчи за кои „скаутите“ мислат дека имаат мани, но кои имаат способност да трчаат до базата, да постигнуваат поени и да победуваат во игрите. Се работи за повеќе од бејзбол. Се работи за револуција која ги предизвикува старите традиции и од Бин прави мета за обвинувања дека ги уништува срцето и душата на играта.

Слики

МаниболМаниболМаниболМаниболМаниболМаниболSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures TelevisionSony Pictures Television

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Тесла (2020)

  денес
  image
  За Оскара® вишеструко номиновани Итан Хоук у првом правом биографском филму о Николи Тесли, генију и највеќем научнику са ових простора. Животна прича човека...
 • Социјална мрежа (2010)

  денес
  image
  Секое доба си има свои визионери кои со својата генијалност го менуваат светот, но ретко без борба околу тоа што навистина се случило и кој бил таму во моментот...
 • Грејси (2007)

  денес
  image
  Грејси е единствена ќерка во семејството и има тројца браќа, а животот на нивното семејство се врти околу фудбалот затоа што нејзиниот татко бил фудбалска ѕвезда,...
 • Тајна језера Ѓавоља Јазбина (2013)

  денес
  image
  Филм Тајна језера Ѓавоља Јазбина снимљен је према истинитим догаѓајима из 1993. г. и истоименој књизи Маре Леверит. Језива мистерија окружује окрутно убиство...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.