СОДРЖИНА

Воен пилот во Втората светска војна очајно се обидува да избега од лудилото на војната. Напати лудилото е единствениот здрав пат да се поднесе ненормална ситуација. „Квака-22“ е пародија на воениот менталитет и на бирократијата како целина.
Прогонуван од смртта на младиот топчија, ревносниот капетан Јосаријан сака да излезе од преостанатите мисии за бомбардирање, но опседнатиот со публицитет полковник Каткарт и неговиот да-човек, полковник Корн, го зголемуваат бројот на мисиите на кои Јосаријан и неговите колеги треба да одлетаат. Откако доктор Даника му кажува на Јосаријан дека не може да го прогласи луд ако Јосаријан знае дека е лудо да продолжи да лета, Јосаријан се обидува да глуми луд, меѓу другото, појавувајќи се гол пред опасниот генерал Дридл. Како што сите некогаш здрави пријатели на Јосаријан буквално го губат умот, а храната и резервите на трупата се продадени за профит од ултрапретприемачот Мајло Мајндербиндер, Јосаријан сфаќа дека целиот систем полудел и дека тој може или да игра или да „скокне од бродот“.

Слики

Квака 22Квака 22Квака 22Квака 22Квака 22Квака 22Квака 22Квака 22Квака 22

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Песочен човек (2011)

  денес
  image
  Едно утро, Бено наоѓа песок во својот кревет. Покрај тоа што од почекотот се обидува ова да го игнорира, за кратко време сфаќа дека тој песок истекува од него. Од...
 • Болничарката Бети (2000)

  денес
  image
  Комедија за една вдовица, која ја глуми Рене Зелвигер, опседната со една ѕвезда од ТВ спануца. Овој филм освои главна награда на Канскиот филмски фестивал.
 • Ил бидоне (1955)

  денес
  image
  Аугусто је остарјели ситни варалица који за живот зараѓује узимајуќи од осталих. У томе му помажу два партнера: Роберто, који жели постати талијански Јохннy Раy и...
 • Private Life (2018)

  денес
  image
  Richard and Rachel, a couple in the throes of infertility, try to maintain their marriage as they descend deeper and deeper into the weird world of assisted...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.