СОДРЖИНА

Рок-ѕвездата Принц го прави своето спектакуларно филмско деби во овој автобиографски блокбастер, кој ги доби наградите „Оскар“ и „Греми“.
„Пурпурен дожд“ е приказна за брилијантниот надежен млад музичар со прекар Кид. Тоа е и приказна за млад маж во потрага по самосвест и по љубов. Дејството се одвива во светот на музичката супкултура, во чиј центар е еден ноќен клуб каде што животот е брз, а врските се кратки. Принц, во улогата на Кид, живее во нехармонично семејство, се бори со сопствениот музички раст и со уметникот Морис Деј, кој е негов ривал и водач на „Тајм“, еден од „најжешките“ фанк-состави во Америка. Морис Деј се покажува како најголем непријател на Принц. Но Морис не сака да го надмине Принц само на професионален план туку сака да ја освои и неговата љубов, Аполонија. Принц израснал во несреќен дом, па од својата депресивност бега во визбата во домот на родителите, претворајќи ја во заштитена средина што може да ја контролира. Тука ја создава својата музика и учи како да се соочи со својот бес и со својата ранливост. Овој автобиографски блокбастер ги доби наградите „Оскар“ и „Греми“.

Слики

Пурпурен дождПурпурен дождПурпурен дождПурпурен дождПурпурен дождПурпурен дождПурпурен дождПурпурен дождПурпурен дождПурпурен дождПурпурен дождПурпурен дождПурпурен дождWarner BrosWarner BrosWarner BrosWarner BrosWarner Bros

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Потфат и слава, американски Сион (2005)

  петок
  image
  Во ноември 1833 година властите на државата Мисури го спуштаат превезот на молчење врз фактот за кривично гонење и ноќно протерување од своите домови на стотици...
 • Надвор од игра (2020)

  петок
  image
  Џек (Бен Афлек) бил средношколски кошаркарски феномен, кој одеднаш, од непознати причини, ја напушта играта и се откажува од иднината. Години подоцна, тој добива...
 • Отомански поручник (2017)

  петок
  image
  Љубавна прича о америчкој болничарки и турском часнику у Првом свјетском рату...
 • Оклопњача Потемкин (1925)

  петок
  image
  Овај класик руске и светске кинематографије један је од најбољих и најутицајнијих филмова свих времена. Иако је наручен поводом двадесетогодишњице неуспелог...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.