poster

Рабије Курназ против Џорџ В. Буш

Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush (2022)

Режисер: Andreas Dresen

рејтинг: 6.8/10
Оценка на корисникот: 8.5/10
(2 гласови)

Содржина

Мурат е затворен во логорот Гвантанамо во САД. Очајна да му помогне на својот син, Рабије Курназ, домаќинка и грижлива мајка од Бремен, оди в полиција, ги известува властите и речиси очајува поради нивната немоќ, сè додека не го открие Бернард Доке. Резервираниот, смирен адвокат за човекови права и темпераментната турска мајка - сега се борат рамо до рамо за ослободување на Мурат. Доке е трпелив, Рабије не е. Таа всушност повеќе би сакала да се врати дома со своето семејство, но се наоѓа себеси заплеткана во светската политика. Таа оди со Бернард во Вашингтон и сè дури до Врховниот суд за да покрене правна постапка против Џорџ В. Буш. Бернард внимава на неа. А Рабије го засмејува. Со срце и душа. И на крајот, наспроти сите шанси, се случува нешто навистина извонредно.

Слики

Рабије Курназ против Џорџ В. БушРабије Курназ против Џорџ В. БушРабије Курназ против Џорџ В. БушРабије Курназ против Џорџ В. Буш

Прегледи


Нема Прегледи
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.