СОДРЖИНА

Приказна за семејство од Тексас во 1950-те во кое се прикажува животното патешествие на најстариот син, Џек, преку невиноста на детството, сè до неговите зрели години на разочарување, обидувајќи се да се смири со својот татко (Бред Пит).
Од Теренс Малик, познатиот режисер на класичните филмови како „Бедлендс“, „Денови на рај“ и „Тенката црвена линија“, пристигнува импресионистичката приказна за едно семејство од Средниот Запад во 1950-те. Филмот го следи животното патешествие на најстариот син, Џек, преку невиноста на детството, сè до неговите зрели години на разочарување, обидувајќи се да се смири со својот татко (Бред Пит). Џек (кого како возрасен го игра Шон Пен) е изгубена душа во модерниот свет, барајќи одговори за потеклото и значењето на животот, сомневајќи се во постоењето на вербата. Преку препознатливиот стил на Малик можеме да видиме како бруталната природа и духовната грациозност ги обликуваат не само нашите животи како поединци и семејства, туку и целиот живот воопшто.

Слики

Дрвото на живототДрвото на живототДрвото на живототДрвото на живототДрвото на живототДрвото на живототДрвото на живототДрвото на живототДрвото на живототДрвото на животот

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Испуњење божиќне жеље (2018)

  денес
  image
  Двије дјевојчице надају се да ќе божиќно окупљање бити пригода да се поновно разбукта љубав измеѓу њихових растављених родитеља.
 • Старо и ново (1929)

  денес
  image
  Фокусирајуќи се на колхозицу Марфу Љапкину која се бори против похлепе и празновјерја, филм приказује механизацију и колективизацију совјетског села, односно...
 • Кристална река (2008)

  денес
  image
  На жителите од едно провинцијално гратче, Паул и Дејви Ненси, за среќа единствено им недостасува дете. За жал, Дејви веќе неколкупати подметнувала. Своите...
 • The Secret: Dare to Dream (2020)

  денес
  image
  Based on the groundbreaking best-selling book by Rhonda Byrne, The Secret: Dare to Dream follows Miranda (Katie Holmes), a young widow trying to make ends meet...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.