СОДРЖИНА

Едно ремек-дело е ставено пред суд во Сан Франциско во 1957. „Виење“ го прикажува овој момент преку три нишки: настаните поради кои младиот Ален Гинсберг го наоѓа својот уметнички глас, судењето за непристојност и анимираната поема.
Едно американско ремек-дело е ставено пред суд во Сан Франциско во 1957. „Виење“ е филм за овој клучен момент во раѓањето на контракултурата. Приказната првенствено се раскажува преку три заемно преплетени нишки: судењето, реконструкцијата со младиот Ален Гинсберг (Џејмс Франко), како и самата поема, анимирана од страна на стрип-цртачот и соработник на Гинсберг, Ерик Друкер, во форма на битничка фантазија со музика на Картер Бурвел. Широката форма на филмот ја отсликува оригиналноста на самата поема. Реконструкцијата на судењето го претставува наративниот ‘рбет на филмот, прикажувајќи теми кои се релевантни и денес: дефинициите за непристојност, границите за слободно изразување и природата на уметноста. Адвокатот на одбраната е Џејк Ерлик (Џон Хам), познат адвокат за граѓански слободи. Обвинителот Ралф Мекинтош (Дејвид Стратхејрн) се обидува да докаже дека делото е непристојно, паралелно обидувајќи се да го разбере. Сведоците на обвинителството вклучуваат една учителка по англиски јазик (Мери Луис Паркер) која смета дека поемата е непристојна, како и еден професор (Џеф Даниелс) кој има дефинирана идеја за тоа што е добро писателство, а што не. Сведоците на одбраната се интелектуалците од 1950-те (Трит Вилијамс, Алесандро Нивола) кои зборуваат за културните и уметничките вредности на поемата. Конзервативниот судија е Клејтон Хорн (Боб Балабан) кој носи изненадувачки емотивна пресуда.

Слики

ВиењеВиењеВиењеВиењеВиење

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Барајќи го Осама (2016)

  денес
  image
  „Барајќи го Осама“, главно е вистинска приказна за Гари Фокнер (Н. Кејџ), бивш затвореник, невработен мајстор и модерен Дон Кихот, кој се решава на неверојатна...
 • Победничката (2005)

  денес
  image
  За да ги издржува своите десет деца, Евелин Рајан се пријавува на натпревар за пишување комерцијални џинглови.
 • Борба со моето семејство (2019)

  денес
  image
  Бивш борач и жена му заработуваат натпреварувајќи се заедно со своите деца Сараја и Зак. Кога братот и сестрата одат на аудиција за ВВЕ, тие сфаќаат дека за да...
 • Враќање во игра (2008)

  денес
  image
  Вистинска приказна за Џасмин Пламер, која на 11 години станала првата жена која играла на фудбалскиот натпревар Поп Варнер.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.