СОДРЖИНА

„Ова е приказна за срцето - она на Секретаријат и она на жената која го поседува. И двете беа поголеми отколку што кој било мислел, Рендал Волас, режисер.
На сите им требаше херој. Тие добија двајца. Еден масивен, кафен коњ, познат кај своите пријатели и кај семејството, како „Биг Ред. Сите останати ќе го нарекуваат Секретаријат. Другиот е една домаќинка од Денвер, која е помалку позната, но е галантна и харизматична како и нејзиниот коњ. Нејзиното име е Пени Ченери Тведи, а нејзината верба во овој коњ ќе ја возбуди нацијата, ќе доведе до револуција во трките со коњи и на крајот сосема ќе го смени текот на нејзиниот живот.
Врз основа на неверојатната вистинита приказна, СЕКРЕТАРИЈАТ го прикажува спектакуларниот пат на трократниот победник од 1973. Домаќинката и мајка, Пени Ченери Тведи (Дајен Лејн) се согласува да се грижи за шталите на својот болен татко во Вирџинија и покрај нејзиниот недостаток на искуство во коњичките трки. И покрај сите препреки, со помош од искусниот тренер, Лусиен Лорин (Џон Малкович), таа успева да се снајде во бизнисот во кој доминираат мажи, на крајот создавајќи трократен победник во период од 25 години и еден од најдобрите коњи за трка во историјата.
and what may be the greatest racehorse of all time.

Слики

СекретаријатСекретаријатСекретаријатСекретаријатСекретаријатСекретаријатСекретаријат

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Жена во златно (2015)

  image
  Кога 80-годишната Еврејка Марија Алтман (Хелен Мирен) ќе дознае дека најславниот портрет на Густав Климт би требало да биде во нејзина сопственост, таа започнува...
 • Сурферка на душата (2011)

  image
  Една сурферка-тинејџерка собира храброст да се врати во океанот откако губи рака во напад на ајкула. Оваа инспиративна спортска драма се заснова врз неверојатна...
 • Шампион (2020)

  image
  1940-та година. Првиот транспорт со затвореници доаѓа во новоизградениот концентрационен логор Аушвиц. Еден од нив е Тадеуш „Теди“ Пјетшиковски, предвоен...
 • Проклетиот јунајтед (2009)

  image
  Преглед на она што тргна наопаку за динамичниот, искрен млад фубалски менаџер Брајан Клоф кога застанал на чело на Лидс Јунајтед, шампионите од 1974 година. За...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.