СОДРЖИНА

Филмот на Џејмс Фоли „Гленгери Глен Рос“ прикажува два дена од животот на четири продавачи на недвижности кои се доведени до екстрем кога страшниот мотивациски говорник најавува дека сите освен двајца најдобри продавачи ќе бидат отпуштени.
Драмата на Дејвид Мамет, наградена со Пулицерова награда, ја донесе на големите екрани режисерот Џејмс Фоли. Во улогата создадена специјално за филмот, Алек Болдвин се појавува како мотивациски говорник, информирајќи ја групата продавачи дека мораат да се натпреваруваат во продажбата при што губитниците ќе бидат отпуштени. Агентите работат според востановените начини, сè додека еден не открие шема како да ја ограби фирмата, крадејќи ги имињата на клиентите и продавајќи му ги на нивниот ривал. Во филмот играат Ал Пачино како главен продавач во фирмата, Џек Лемон како постар губитник, Ален Аркин и Ед Харис како фрустрирани продавачи, Кевин Спејси како менаџер на фирмата и Џонатан Прајс како клиент. „Гленгери Глен Рос“ во својата суштина е студија за карактерите на една група луѓе чие време веќе поминало.

Слики

Гленгери Глен РосГленгери Глен РосГленгери Глен РосГленгери Глен РосГленгери Глен РосГленгери Глен РосГленгери Глен Рос

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Мистериите на Хроникл: Крвава лоза (2019)

  денес
  image
  Следната едиција на крими подкастот на Алекс Мекферсон ги води неа и колегите од Хроникл во блискиот Меклин, каде што истражуваат смрт којашто полицијата ја смета...
 • Сираците на Бруклин (2019)

  денес
  image
  Њујорк, 1957. Лионел Есрог (Едвард Нортон), осамен приватен детектив кој живее со Туретов синдром, се обидува да го реши убиството на својот ментор и најдобар...
 • 4 девојке, 3 дана, 2 града, 1 прилика (2010)

  денес
  image
  While Jo (Roberts) is chained down in a dead end supermarket job, her friends are all out on their own separate adventures: Cassandra (Egerton) is jetting off to...
 • Обала у магли (1938)

  денес
  image
  Гласовити филм редатеља Марцела Царнéа и сценариста Јацqуеса Преверта, један од најбољих из раздобља француског "поетског реализма". Јеан Габин глуми губитника,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.