СОДРЖИНА

Филм раѓен према мотивима приче Иве Андриќа “Пут Алије Ѓерзелеза“. Средином XВИИИ века границе Отоманске импрерије биле су озбиљно угрозене. Онима који су својим подвизима накратко одгаѓали неизбежни пад царства давао се традиционални назив газија, што значи ратни победник.

Слики

Газија

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Торински коњ (2011)

  image
  Негдје у неком забитом маѓарском селу живе отац и кќи. Отац не види на једно око, а и рука му је одузета. Имају кобилу која одбија храну те је нити упрегнути не...
 • Светска жена (2021)

  image
  Мари (Лоре Калами) е самохрана мајка и сексуална работничка во Стразбур; независна во приватниот живот и убедена во својата професија, таа е активен член на...
 • Pesha e kohës (1988)

  image
 • Посветеност - Хасан (2021)

  image
  Сончев летен ден, благ ветер, прекрасната рурална Турција, и среде сето тоа, земјата на Хасан полна со овошје и зеленчук. Тој е горд на својата фарма и никогаш не...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.