рејтинг: 8.2/10
Оценка на корисникот: 8.7/10
(3 гласови)

СОДРЖИНА

Ова неореалистичко ремек-дело на Виторио де Сика следи еден пензионер кој се труди да преживее за време на повоеното закрепнување на Италија. Умберто се бори за достоинство во град каде што човечката добрина ја проголтале силите на модернизацијата.

Слики

Умберто Д.

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • One More Time (2013)

  image
  Lucia is an aging Italian actress and director (beautifully portrayed by Antonioni's and Fellini's actress Lucia Bosé), decides to come back to the small town...
 • Treni niset më shtatë pa pesë (1988)

  image
 • Генијален живот (2008)

  image
  Љубовна приказна за средба на две залутани души. Бегајќи од ужасното минато, жената одлучува да ја помине ноќта кај нелегален емигрант. Тие двајца се заљубуваат...
 • Седма кроника (1996)

  image
  Главни лик филма Бјегунац осуѓен је из политичких разлога на темељу исконструираног "вербалнога деликта" и заточен у окрутноме казненом логору на Голом отоку....
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.