рејтинг: 5.1/10
Оценка на корисникот: 4/10
(2 гласови)

СОДРЖИНА

У Цамелоту, дворцу краља Артура, витез Гаwаин рањен је у двобоју, те се његов млади штитоноша Валиант (С. Моyер), да би му сачувао част, бори под Гаwаиновим оклопом и побиједи под његовим именом. Краљ Артур спозна пријевару, но свједно ангажира срчанога Валианта да прати принцезу Илену (К. Хеигл) на путу к оцу. Пут је дуг и двоје младих зближавају се и заљубе. На путу их нападају барбари. Један од њих, Болтар (Р. Перлман), након окршаја открива Валианту његово право подријетло: Валиант је заправо краљев син који се мора вратити на викиншко пријестоље. На пријестољу сада сједи Слигон (У. Киер), чијом слабашном вољом управља зла чаробница Моргана Ле Феy (Ј. Лумлеy), која помоќу чаробног мача Госпе од Језера - Екскалибура, и сама жели доќи на власт ...

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Казанова (2005)

  сабота
  image
  Тој беше најозлогласениот заводник во светот. Авантурист, господар на итроста. За него се велеше дека ниедна жена не може да му одолее на шармот. Сѐ до сега....
 • Робинзон Крусо (1997)

  сабота
  image
  Робинзон Крусо е единствениот преживеан во една поморска несреќа, па сам мора да се снаоѓа на еден ненаселен тропски остров. Наскоро открива дека едно локално...
 • Херакле (2005)

  сабота
  image
  Како син на Зевс, најмоќниот од сите богови, и Алкмен, принцезата на Теба, Хераклеја го сакале сите освен Хера, сопругата на Зевс. За да му се одмазди на својот...
 • Градови на хартија (2015)

  денес
  image
  Адаптацијата според романот бестселер од авторот Џон Грин, „Градови на хартија, всушност е приказна за созревањето во која се работи за Квентин и неговата...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.