poster

Американска убавина

American Beauty (1999)

драма | САД
Режисер: Sam Mendes
FOX Movies | 19.6.22 | 00:50

рејтинг: 8.3/10
Оценка на корисникот: 8.81/10
(53 гласови)

СОДРЖИНА

Воден од копнежот по сексапилната пријателка на својата ќерка тинејџерка, средовечниот маж (Кевин Спејси) ја напушта работата, започнува да вежба, купува нова кола, ја доведува во ред неверната сопруга... и конечно почнува одново да живее.
“Ќе бидам мртов за една година“, вели Лестер Барнам (Кевин Спејси), средовечен човек кој почнува да се побунува против сето она што го ограничува во животот – возраста, жена му (Анет Бенинг), неговата работа, дури и неговото тело. Воден од копнежот по сексапилната пријателка (Мена Сувари) на својата ќерка тинејџерка, Лестер ја напушта работата, започнува да вежба, ја купува колата којашто отсекогаш ја сакал, ја доведува во ред својата неверна сопруга... и конечно почнува одново да живее. Филмот е добитник на пет награди “Оскар“ во 1999 година, вклучувајќи ги наградите за најдобар филм, најдобар актер (Кевин Спејси), најдобар режисер (Сем Мендес), оригинално сценарио (Ален Бол) и кинематографија (Конрад Л. Хол).

Слики

Американска убавинаАмериканска убавинаАмериканска убавинаАмериканска убавинаАмериканска убавинаАмериканска убавинаАмериканска убавинаАмериканска убавина

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Та лака ноќ (2017)

  четврток
  image
  Славни сценарист Ралпх сада је седамдесетогодишњак и смртно је болестан. Жеља му је да достојанствено умре, а прије тога да се помири са сином Мицхаелом. К томе...
 • Мојата Зои (2019)

  четврток
  image
  Изабела е разведена мајка која го дели старателството врз ќерка ѝ Зои со својот бивш маж. Кога трагедија го погодува семејството, Изабела, врвна научничка, ги...
 • Калуѓерката (2013)

  четврток
  image
  Во Франција од 18 век, 16-годишната Сузана од страна на своето семејство е присилена против својата волја да оди во манастир. Таму таа се соочува со свет на кој...
 • Диви корени (2021)

  четврток
  image
  Татко и ќерка одат на патување на откривање и простување. Кога Ники дознава дека татко ѝ е во градот откако е пуштен од затвор, таа не ја послушува баба ѝ и тајно...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.