рејтинг: 5.1/10
Оценка на корисникот: 8/10
(7 гласови)

СОДРЖИНА

Кога се повредува таткото-вдовец на единаесет годишната Кира, таа мора да ја напушти Австралија и покрај тоа што не сака за да живее со својот отуѓен дедо во неговиот распаднат сезонски забавен парк во Јужна Африка.
Единаесет годишната Кира (Бинди Ирвин) има голема љубов кон сите животни, со оглед на тоа дека е ќерка на еден вдовец кој е зоолошки ветеринар во Австралија. Но, кога татко ѝ е повреден и мора да биде хоспитализиран неколку месеци, Кира е присилена да живее кај нејзиниот отуѓен дедо, Гас (Бо Бриџес) во Јужна Африка. Кира не сака да го остави татко си, особено за да живее со дедото кого едвај го познава, во една туѓа земја. Кога пристигнува во Јужна Африка, Кира е уште повеќе разочарана кога открива дека Гас е сопственик на еден распаднат морски забавен парк, кој брзо ги губи неколкуте посетители поради сопственикот на конкурентскиот забавен парк, Ролф (Стефан Џенингс). Бизнисот на Гас добива чудотворна помош кога една голема бура заробува едно бебе орка во неговата лагуна, претворајќи го неговиот парк во главна атракција во таа област. Орка китот кој расте и кому Кира му дава име Вили, има инхибирано чувство за еколокација - процес со кој китовите ловат и се движат низ океанот - што го прави неговото преживување во дивината невозможно. Но, Кира исто така сфаќа дека орка китот многу брзо ќе стане преголем за лагуната. Гас мисли дека неговиот единствен избор е да го продаде Вили на успешниот парк на Ролф, каде китот ќе биде безбеден... но, вечно ќе биде заробен. Додека истекува времето кога Ролф би го зел китот, Кира мора не само да го најде семејството на Вили, туку и да најде начин да го научи младиот кит да преживее и да биде слободен на отвореното море.

Слики

Слободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештераСлободниот Вили: Бегство од пиратската пештера

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Исцелитељ (2013)

  четврток
  image
  Младиќ се претвара да је Јевреј да би приступио елитној школи за хирурге. Филм према истоименом бестселеру Ноа Гордона, првом делу трилогије коју су прочитали...
 • Чарли и фабриката за чоколади (2005)

  петок
  image
  Чарли Бакет е момче кое што живее во лоши услови со своето повеќечлено семејство. Мајка му се грижи за сите и се труди да ги прехрани, и покрај големата...
 • Плажата (2000)

  петок
  image
  Дрзок млад американски патник во потрага по егзотични искуства ги води своите пријатели до таен островски рај на крајбрежјето на Тајланд, единствено за да дознае...
 • Принцеза из племена Мохавк (1956)

  петок
  image
  Траје побуна Ирокеза дуж Мохавка. Трапери покушавају да смире ситуацију и, захваљујуќи само познавању староседелаца и њихових обичаја, спречиќе се општи рат. У...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.