рејтинг: 8.0/10
Оценка на корисникот: 7.68/10
(38 гласови)

СОДРЖИНА

По смртта на неговиот татко, кралот Џорџ V (Мајкл Гамбон) и скандалозната абдикација на кралот Едвард VIII (Гај Пирс), Берти (Колин Фирт) кој пати од тешка говорна мана целиот свој живот, одеднаш е крунисан како кралот Џорџ VI од Англија. Бидејќи неговата земја е на работ на војна и има очајна потреба од лидер, неговата сопруга, Елизабет (Хелена Бонам Картер), идната кралица-мајка, решава нејзиниот маж да оди на терапија кај логопедот Лајонел Лоџ (Џефри Раш). По еден тежок почеток, тие двајцата создаваат еден необичен тек на третманот и на крајот оформуваат нескршлива врска. Со поддршката од Лоџ, неговото семејство и неговата влада, како и со помошта од Винстон Черчил (Тимоти Спал), кралот ќе ја совлада својата говорна мана и ќе одржи радио обраќање кое ќе го инспирира и обедини народот во борба.
Врз основа на вистинитата приказна за кралот Џорџ VI, „Говорот на кралот“ ја прикажува потрагата на монархот по сопствениот глас.

Слики

Говорот на кралотГоворот на кралотГоворот на кралотГоворот на кралотГоворот на кралотГоворот на кралотГоворот на кралот

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Потврда (2016)

  понеделник
  image
  Во 1991 година, номинацијата на судијата Кларенс Томас (Вендал Пирс) во Врховниот суд на САД е доведена во прашање кога поранешната колешка Анита Хил (Кери...
 • Силовити (2017)

  понеделник
  image
  Силовити, Мишела Азанависијуса, је повратнички филм овог изузетног француског редитеља. У њему се бави оним што најбоље познаје, а то је истраживање филмског...
 • Боемска Рапсодија (2018)

  понеделник
  image
  „Боемска рапсодија“ ги слави групата „Квин“, нејзината музика и нејзиниот неверојатен пејач Фреди Меркјури. Фреди им пркосеше на стереотипите и конвенциите за да...
 • Песни на мојот живот (2004)

  понеделник
  image
  Музички портрет на американскиот композитор Кол Портер (Кевин Клајн). Филмот замислува како Портер се навраќа на неговото минато како изведувач, со сеќавања кои...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.