рејтинг: 6.7/10
Оценка на корисникот: 7.33/10
(6 гласови)

СОДРЖИНА

Еден очаен татко го зема својот десетгодишен син, Чук и бега откако извршува едно насилно злосторство.
Додека двајцата патуваат во пустината и нивната судбина е неизвесна, нивната проблематична врска и потребата за преживување минуваат низ борбата на елементите и меѓусебната борба. Чук на крајот презема контрола и изборот кој е присилен да го донесе има разурнувачка последица врз животите и на двајцата. 1, Кога татко му го втурнува во автомобилот доцна во ноќта, десетгодишниот Чук знае дека нешто не е во ред. Додека двајцата бегаат во пустината, соочувајќи се со неизвесна иднина, нивната проблематична врска и потребата за преживување минуваат низ борбата на елементите и меѓусебната борба. „Последното возење“, филм кој е воедно и прекрасен и суров, претставува патување низ разочарувања и надеж. Хуго Вивинг игра клучна улога која ја дефинира неговата кариера, заедно со десетгодишниот дебитант, Том Расел. Во улогите на Кев и Чук тие откриваат комплексна и трогателна врска во која пријателството, предавството, лојалноста и љубовта се претставуваат со сировост и поетична динамика. 2, Оваа австралиска драма, која тематски потсетува на сагата на Клинт Иствуд од 1993, „Совршен свет“, прикажува еден проблематичен возрасен човек и едно младо момче, како бегаат од законот. Во овој случај се работи за татко и син. Кев (Хуго Вивинг) и неговиот десетгодишен син, Чук (Том Расел) патуваат длабоко низ австралиската пустина, најпрвин оставајќи ја својата кола, а потоа возејќи се со автобус, за на крајот да автостопираат низ пустината. Нивното минато е многу проблематично поради периодичното отсуство од дома на поранешниот затвореник, Кев, додека Чук само делумно успева да го разбере својот конфликтен татко. Сепак, врската ескалира кога Кев посетува еден паб и дознава за убиството на неговиот близок пријател, Макс (Џон Брамптон). Кога Кев го информира Чук за смртта на Макс, Чук експлодира во гнев против својот татко, што ги присилува таткото и синот да влезат во една серија настани која ќе ги смени нивните животи.

Слики

Последно возењеПоследно возењеПоследно возењеПоследно возењеПоследно возењеПоследно возењеПоследно возењеПоследно возењеПоследно возење

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Misioni përtej detit (1988)

  сабота
  image
 • Незаведени (2017)

  сабота
  image
  Компилација на четири приказни за дилемите низ кои поминуваат луѓето без документи при своите патувања. Секоја приказна прикажува различен стадиум од патувањата...
 • Далеку од неа (2006)

  сабота
  image
  Грент и Фиона се во брак 50 години, а иако бракот им изгледа идиличен, не било отсекогаш така. Наскоро сфаќаат дека Фиона боледува од алцхајмерова болест и...
 • 13. јул (1982)

  сабота
  image
  После капитулације Југословенске војске у априлу 1941, Краљевина Италија, иако је претходно поражена, заузима Црну Гору и поставља своју марионетску владу....
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.