рејтинг: 6.8/10
Оценка на корисникот: 8.09/10
(33 гласови)

СОДРЖИНА

Филмот „Дозволена цел“ е напнат поглед во мрачните ходници на политичката моќ и претставува возбудлив акционен трилер врз основа на автобиографијата на вистинскиот оперативец на ЦИА, Валери Плејм (Наоми Вотс), чија кариера била уништена, а бракот ѝ бил разнишан кога нејзиниот таен идентитет бил разоткриен од страна на едно политичко мотивирано обелоденување во печатот.
Како таен службеник во Одделот за оружја за масовно уништување на ЦИА, Валери води истрага за постоењето на оружја за масовно уништување во Ирак. Сопругот на Валери, дипломатот Џо Вилсон (Шон Пен) е вовлечен во истрагата за да најде докази за наводната продажба на збогатен ураниум од Нигер. Но, кога администрацијата ги игнорира неговите наоди и го користи прашањето за да го поддржи повикот за војна, Џо му пишува на весникот „Њујорк Тајмс“, потенцирајќи ја својата совест, што предизвикува лавина од контроверзии.
„Дозволена цел“ е авантура која е толку неверојатна што би можела само да биде вистинита.

Слики

Дозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена целДозволена цел

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Млади Карл Маркс (2017)

  денес
  image
  Са 26 г. Карл Маркс са својом супругом Џени креќе у изгнанство. У Паризу 1844. г. срешќе се с младим Фридрихом Енгелсом, сином власника фабрике, који је студирао...
 • Во потрага по Недојдија (2004)

  денес
  image
  Приказна за пријателството на Ј.М. Бари со семејството што го инспирирало да го создаде Петар Пан. Наградуваните Џони Деп, Кејт Винслет, Дастин Хофман и Џули...
 • Сѐ уште верувам (2020)

  денес
  image
  Вистинската приказна на музичката ѕвезда Џереми Камп и неговото патување меѓу љубов и загуба кое на крај ќе покаже дека секогаш има место за надеж.
 • Враќање во игра (2008)

  денес
  image
  Вистинска приказна за Џасмин Пламер, која на 11 години станала првата жена која играла на фудбалскиот натпревар Поп Варнер.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.