poster

Чикаго

Chicago (2002)

комедија, криминалистички, мјузикл | САД, Германија, Канада, Обединетото Кралство
Режисер: Rob Marshall
FOX Movies | 31.12.21 | 21:00

рејтинг: 7.2/10
Оценка на корисникот: 8.29/10
(34 гласови)

СОДРЖИНА

Велма Кели и Рокси Харт се убијки кои се наоѓаат во затвор, чекајќи го судењето во 1920-тите во Чикаго. Велма, сензација на ноќниот клуб, и Рокси, танчарка, се борат за слава којашто ќе ги спаси од бесилката.
Во оваа адаптација на бродвејскиот хит „Чикаго“ играат Кетрин Зета-Џонс, Рене Зелвегер и Ричард Гир. Филмот ја следи приказната на Рокси Харт, обична танчарка, која ќе убие за слава. Откако го прави токму тоа, таа се наоѓа зад решетки заедно со водвиљската ѕвезда Велма Кели која, со помош на познатиот адвокат Били Флин, предизвикува медиумска бура поради својот злочин. Кога Флин го презема случајот на Рокси, тој ја прави неа последна сензација на таблоидите, а со тоа започнува пејачка и танчарска битка помеѓу двете ривалки. „Чикаго“ освои шест „Оскари“ во 2003 година, вклучувајќи го и оној за најдобар филм.

Слики

ЧикагоЧикагоЧикагоЧикагоЧикагоЧикагоЧикагоЧикагоЧикагоЧикагоЧикагоЧикагоЧикагоЧикагоЧикагоЧикагоMiramax

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Welcome Mr. President (2013)

  среда
  image
  A Mr. No One is mistakenly elected President of the Italian Republic.
 • Веридба (1996)

  среда
  image
  Арманд је хомосексуалац који води екстравагантни ноќни клуб у Миамију. Ту наступају трансвестити, меѓу којима је главна звезда Алберт, Армандов изабраник. Њихов...
 • Американска туршија (2020)

  среда
  image
  Во 1920, еден имигрант, работник во фабрика за конзервирање, случајно паѓа во расолот и останува таму, совршено сочуван 100 години. Тој се враќа во живот и...
 • Измамник (2010)

  среда
  image
  Измамникот Еди Саливен ќе падне во големи долгови, па ќе реши да смисли план да заработи пари. Ќе го запознае Волтер, кој собира пари за сиропиталиште и ќе го...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.