poster

Руде Боy

Rude Boy (1980)

драма, музика | Обединетото Кралство
Режисер: Jack Hazan, David Mingay

рејтинг: 6.5/10

СОДРЖИНА

Глазбена драма прати панкера Раyа који даје отказ на послу и почиње радити као концертни техничар за банд Тхе Цласх...
Филм Руде Боy уловио је Тхе Цласх за вријеме турнеја Цласх он Патрол и Сорт ит Оут по УК-у 1978. године те је по томе уистину јединствен филмски документ једног од највеќих британских бендова у повијести.
На Берлинском меѓународном филмском фестивалу 1980. филм је добио Посебно признање и номиниран је за Златног медвједа.

Слики

Руде БоyРуде БоyРуде БоyРуде Боy

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Аџии (2021)

  недела
  image
  Паулиус е симпатичен средовечен расипник прогонуван од сеќавањата за неговиот мртов брат Матеус, кој бил убиен пред четири години, што го довело во лоша состојба...
 • БРОУКЕН ХИЛ (2009)

  недела
  image
  Аустралија. Талентован тинејжер композитор Томи, машта да упише славну музичку школу Сyднеy Цонсерваториум оф Мусиц. Нажалост у том делу земље где живи тешко је...
 • Врколак (2010)

  недела
  image
  Бенисио Дел Торо игра благородник кој се враќа на својот семеен имот откако брат му исчезнува. Откако повторно се соединува со својот отуѓен татко, тој тргнува во...
 • Црн полицаец (2017)

  недела
  image
  Црн полицаец е турнат преку работ, а своите фрустрации ќе ги истури на привилегираната заедница која се заколнал дека ќе ја штити.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.