poster

Природна светлина

Természetes fény (2021)

Режисер: Dénes Nagy

рејтинг: 6.0/10

СОДРЖИНА

Годината е 1943; Иштван Семетка (Ференц Сабо), е едноставен фармер кој служи како каплар во специјалната единица на унгарската армија, сојузници на окупаторските германски сили во поранешниот Советски Сојуз, кои имаат задача да патуваат од село до село да ја пребаруваат запуштената територија за партизански групи. На пат кон оддалечена локација, неговата чета паѓа под непријателски оган. Кога командантот е убиен, Семетка неочекувано е принуден да ги надмине своите стравови и да го преземе раководството на неговата единица. Динеш Наѓ ја освои Сребрената мечка за најдобар режисер на Берлинскиот филмски фестивал за неговото извонредно филмско деби.

Слики

Природна светлинаПриродна светлинаПриродна светлинаПриродна светлинаПриродна светлинаПриродна светлинаПриродна светлинаПриродна светлина

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Непријател пред портите (2001)

  image
  При опсадата на Сталинград во Втората светска војна, се одвива епска приказна за рускиот снајперист Василиј, кој станува легенда. Василиј се соочува со...
 • Партизанска ескадрила (1979)

  image
  Југословенски филм из 1979. године режирао је Хајрудин Крвавац. Носиоци главних улога су Беким Фехмију, Велимир Бата Живојиновиќ и Љубиша Самарџиќ. У пролеќе...
 • Изгубена генерација (2020)

  image
  „Изгубена генерација” ја пресликува судбината на четворица унгарски војници за време на последните денови на Унгарија среде војна. Протагонистот е младо момче,...
 • Тајната на подморницата К-19 (2002)

  image
  Во 1961 година, две светски суперсили, САД и СССР, водат жестока битка во трката за вооружување. САД имаат и нуклеарни подморници во чијшто домет се Москва и...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.