poster

Посветеност - Хасан

Bağlılık Hasan (2021)

драма | Турција
Режисер: Semih Kaplanoglu
Cinemax | 18.8.22 | 07:40

рејтинг: 6.3/10

СОДРЖИНА

Сончев летен ден, благ ветер, прекрасната рурална Турција, и среде сето тоа, земјата на Хасан полна со овошје и зеленчук. Тој е горд на својата фарма и никогаш не би дозволил ништо лошо да ѝ се случи. Компанијата што сака да изгради високонапонски далновод низ неговите полиња е само првата од неколку тешкотии со кои тој мора да се соочи. Кога открива дека тој и неговата жена можат да одат на аџилак до Мека, тој почнува да се соочува со своето минато зашто треба да добие прошка од сите оние на кои им згрешил. „Посветеност - Хасан” е повеќеслоен филм чии внимателно компонирани сцени го следат обидот на еден човек да се соочи со светот, неговите сакани и со себеси.

Слики

Посветеност - Хасан

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Oshëtimë në bregdet (1966)

  денес
  image
 • Лето на обалама Мисисипија (2012)

  денес
  image
  Радња прати двојицу дечака који се на једном осртвцету у реци Арканзас сусреќу са мистериозним бегунцем.
 • Светот на соништата (1998)

  денес
  image
  Крис Нилсон умира и стигнува во рај кој е поубав од што можел да замисли. Едно нешто недостига, неговата сопруга, Ени. Во меѓувреме, по неговата смрт, таа се...
 • Pesha e kohës (1988)

  денес
  image
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.