СОДРЖИНА

Енглеска, 1645. Због сукоба краља Чарлса И. (Руперт Еверетт) и Парламента, који настоји да ограничи монархову самовољу, земља веќ три године грца у крвавом граѓанском рату. На страни Парламента заједно се боре генерал Томас Ферфакс (Доуграy Сцотт) и његов најближи сарадник Оливер Кромвел (Тим Ротх). Након што снаге Парламента поразе краљеву војску код Нејсбија, краљ бива заробљен, при чему Ферфакс и Кромвел почињу да се споре око његове судбине. Краљ преко Ферфаксове супруге Ане (Оливиа Wиллиамс) настоји да измоли милосрдно решење, али се томе оштро противи Кромвел, уверен да је краљев живот неспојив с успехом револуције.

Слики

Убити краљаУбити краљаУбити краљаУбити краљаУбити краљаУбити краљаУбити краљаУбити краљаУбити краљаУбити краља

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Конечниот пад (2004)

  image
  Некогашната секретарка на Хитлер, Траудл Јунге, пред камерите зборува за својата улога во текот на Втората светска војна. Во 1942. година, 20-годишната Траудл со...
 • Храбро срце (1995)

  image
  Во доцниот 13-ти век, Вилијам Волас (Мел Гибсон) се враќа во Шкотска откако живеел далеку од својата татковина многу години. Кралот на Шкотска умира без наследник...
 • Лоренс од Арабије (1962)

  image
  Радња филма врти се око стварног историјског догаѓаја. Први светски рат. Т. Е. Лоренс је млади чиновник у једној британској војној бази у Египту. Фасциниран је...
 • Александар Велики (2004)

  image
  Ремек делото на Оливер Стоун „Александар Велики“ е спектакл за животот на најголемиот воин на сите времиња, војсководец кој освои 90% од познатиот свет пред да...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.