poster

Време на сенките

Schattenstunde (2021)

драма, биографија | Германија
Режисер: Benjamin Martins
Cinemax 2 | 12.10.22 | 10:40

рејтинг: 5.5/10

СОДРЖИНА

Во 1942, христијанскиот писател Јохен Клепер живее со својата жена Еврејка и поќерката во Берлин. Кога депортацијата на жена му и поќерката станува неизбежна, Јохен мора да ја избере кариерата или бракот. Семејството носи нечуена одлука.
Христијанскиот писател, новинар и поет Јохен Клепер (роден во 1903) живее со својата жена Еврејка и својата поќерка, која исто така е Еврејка, во Германија за време на Третиот рајх. Тој е еден од најзначајните колумнисти во 20. век, но тоа не го штити од егзистенцијалниот конфликт со Национал-социјалистичкиот систем. Кон крајот на 1942 година, на жена му и на поќерката им е забрането да ја напуштат земјата, а нивната депортација во концентрационен логор изгледа неизбежна. Кога Адолф Ајхман го принудува да избере помеѓу кариерата или бракот, Клепер носи дотогаш нечуена одлука; одлука којашто заедно со него ја носат уште илјадници Германци од мешани бракови. Толку тивко што дури и денес многу малку луѓе имаат чуено за тоа.

Слики

Време на сенките

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Come Sunday (2018)

  image
  Based on an episode of the public radio series This American Life, which centers on Bishop Carlton Pearson, a rising star among evangelicals until he was...
 • Семејството Блум (2020)

  image
  „Семејството Блум“ ја раскажува вистинската приказна за Сем Блум (номинираната за „Оскар“, Наоми Вотс) млада мајка чиј свет е превртен наопаку по речиси фатална...
 • Gagarin: First in Space (2013)

  image
  GAGARIN: FIRST IN SPACE, is a feature film featuring amazing SFX, that celebrates the bravery and achievements of Yuri Gagarin - the first man in space. On April...
 • Дивни дечак (2018)

  image
  Заснован на високотиражним мемоарима оца и сина, Дејвида и Ника Шефа, Дивни дечак прати болно и инспиративно искуство преживљавања, посртања и опоравка у породици...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.