рејтинг: 5.6/10
Оценка на корисникот: 6/10

СОДРЖИНА

Неочекуваниот пораст на радикалните христијански фракции во Бразил ја поттикна писателката-режисерка Анита Роча да Силвеира да почне да работи на идеите зад нејзиниот нов филм, во кој религијата, политиката и насилството - митолошките и реалните - се спојуваат. „Медуза“ се фокусира на банда млади фанатични жени кои тепаат и „конвертираат“ други жени за кои сметаат дека се премногу грешни. Маријана и Мишел, две од “„огатството“ на нивната црква, вложуваат огромни напори за да си докажат себеси и на светот дека нивниот пат е вистинскиот. Сепак, на крајот тие откриваат - не без болка - дека единствениот начин да бидат нивното вистинско „јас“ е да се ослободат од строгата контрола на нивната лицемерна клика врз нивните умови и тела.

Слики

Медуза

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Проклетството на Тутанкамон (2006)

  image
  Година 1922. била историска за археологијата, бидејќи таа година е откриена првата гробница на египетскиот фараон, како и нешто што до тогаш не било видено во...
 • Пеколко (2004)

  image
  Во последните денови на Втората светска војна, Нацистите се обидуваат да користат црна магија за својата пропадната кауза. Сојузниците го заземаат кампот каде се...
 • Фауст (1926)

  image
  Фауст је образован али веома сиромашан научник. Незадовољан је својим животом, па склапа уговор са ѓаволом. Фауст је, иначе, део Сокуровљеве монументалне...
 • Карневал душа (1962)

  image
  Она је странац меѓу живима! Мери Хенри је уживала у дану возеќи се са пријатељицама. Када су их изазвали на трку девојке су пристале, али у току трке бивају...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.