СОДРЖИНА

Дванаесто стољеќе у средишњој Азији. Након што татарски поглавар Кумлек (Т. де Цориса) убије монголског воѓу Есугеија, Монголи су разједињени. У сврху постизања мира меѓу разним племенима и народима, уговорен је брак измеѓу Кумлекове кќери Борте (С. Хаywард) и воѓе Меркита Таргутаија (Л. Брадлеy). Амбициозни Есугеијев син Темуџин (Ј. Wаyне) одлучи отети прелијепу Борте након чега се против Монгола удружују и Татари и Меркити...

Слики

Освајач

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Шумска пустоловина (2015)

  сабота
  image
  Откако ќе помине повеќе од 20 години во Англија, Бил Брајсон (Роберт Редфорд) ќе се врати во САД, каде ќе отиде на излет со најдобриот пријател од младоста (Ник...
 • Декамерон: Територијата на Девиците (2007)

  недела
  image
  Филмот ги прикажува љубовните јадови на младите Фиренчани во италијанскиот селски крај додека чумата го пустоши нивниот град.
 • Космос (2019)

  недела
  image
  Три астронома аматера случајно пресретну оно што верују да је сигнал далеке ванземаљске цивилизације, али истина коју тада откривају је далеко невероватнија него...
 • Сенката на пени (2011)

  недела
  image
  За време на одморот на островот Амеланд, млада девојка среќава опасен див коњ кој ги плаши луѓето. За да докаже дека коњот не е опасен, таа тајно го тренира за да...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.