рејтинг: 8.1/10
Оценка на корисникот: 7.73/10
(11 гласови)

СОДРЖИНА

Ова е сага за интергалактичкиот воин Пол Атрејд и неговиот месијански подем да го води својот народ и нивната борба за опстанок. Младиот херој ги води своите воини против злиот барон и се обидува да уништи галактичка трговија со „зачини".
Номинираниот за Оскар Денис Вилнев („Пристигнување“, „Истребувач 2049“) го режира „Дина“, филмската адаптација на истоимениот бестселер на Френк Херберт. Митско и емотивно патување на херојот, „Дина“ ја раскажува приказната за Пол Атреидес, брилијантен и надарен млад човек роден со голема судбина која е поголема отколку што може да ја разбере и кој мора да отпатува на најопасната планета во универзумот за да ја обезбеди иднината на своето семејството и својот народ. Додека злобните сили силно се впуштаат во конфликт околу ексклузивното снабдување на планетата со најскапоцениот ресурс којшто постои – стока способна да го отклучи најголемиот потенцијал на човештвото – само оние кои можат да го надминат својот страв ќе преживеат.

Слики

Дина

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Шерлок Холмс (2009)

  сабота
  image
  Познатиот детектив на Сер Артур Конан Дојл, добива нов лик во адаптацијата на стрипот на Лајонел Виграм, од сценаристот/режисерот Гај Ричи, каде играат Роберт...
 • Транспортер: Наслеѓе (2015)

  сабота
  image
  У круговима криминалног поsемља Француске ривијере познат као најбољи возач чије услуге новац може да купи, Френк Мартин (Ед Скреин) гарантује доставу сваког...
 • Wickie auf großer Fahrt (2011)

  сабота
  image
  Viking village Flake's chief Halvar orders clever, tiny son Wickie to rob a knights convoy. The warriors have to take over but fail to see Wicki being abducted...
 • Стрелец (2021)

  сабота
  image
  Ранчер на границата на Аризона се обидува да заштити младо момче од Мексико кое бега од мексиканскиот картел и платениците кои го бркаат во САД.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.