рејтинг: 8.0/10
Оценка на корисникот: 5.6/10
(67 гласови)

Содржина

Ова е сага за интергалактичкиот воин Пол Атрејд и неговиот месијански подем да го води својот народ и нивната борба за опстанок. Младиот херој ги води своите воини против злиот барон и се обидува да уништи галактичка трговија со „зачини".
Номинираниот за Оскар Денис Вилнев („Пристигнување“, „Истребувач 2049“) го режира „Дина“, филмската адаптација на истоимениот бестселер на Френк Херберт. Митско и емотивно патување на херојот, „Дина“ ја раскажува приказната за Пол Атреидес, брилијантен и надарен млад човек роден со голема судбина која е поголема отколку што може да ја разбере и кој мора да отпатува на најопасната планета во универзумот за да ја обезбеди иднината на своето семејството и својот народ. Додека злобните сили силно се впуштаат во конфликт околу ексклузивното снабдување на планетата со најскапоцениот ресурс којшто постои – стока способна да го отклучи најголемиот потенцијал на човештвото – само оние кои можат да го надминат својот страв ќе преживеат.

Слики

ДинаДинаДинаДинаДинаДинаДинаДинаДинаДинаДинаДинаДинаДинаДина

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Окја (2017)

  image
  Мија (Ан Сео Хyун) се у своме дому у планинама Јужне Кореје 10 идиличних година бринула и била пријатељ огромној животињи и још веќем пријатељу Окји. Но то се...
 • Тенет (2020)

  image
  Џон Давид Вашингтон е главниот протагонист во овој sci-fi акциски спектакл на Кристофер Нолан. Вооружен со само еден збор - Тенет, борејќи се за опстанок за...
 • Дина втор дел (2024)

  image
  Пол Атреидис се здружува со Шани и Слободните луѓе за да се одмазди на оние кои му го уништија семејството.
 • Барби (2023)

  image
  За да живееш во земјата на Барби, треба да бидеш совршен на совршено место. Освен ако немаш егзистенцијална криза. Или си Кен.
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.