СОДРЖИНА

Романтична драма. Сир Цлиффорд Цхаттерлеy враќа се куќи из рата тешко озлијеѓен и импотентан, што доводи до напетости у његовом браку с Ладy Цонстанце Цхаттерлеy. Цлиффорд даје својој младој жени допуштење да потражи љубавника из виших слојева, но Цонстанце се разболи, исцрпљена бригом за мужа. Патронажна сестра препоручи јој опоравак на свјежем зраку, што је води у загрљај ловочувара Оливера Меллорса...
Филм је адаптација истоименог романа Д. Х. Лаwренцеа из 1928.

Слики

Љубавник Ладy Цхаттерлеy

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Вечер (2007)

  сабота
  image
  Драма која ги испитува романтичното минато и емоционалната сегашност на Ен Грант и нејзините ќерки, Констанс и Нина.
 • Ljubov (2012)

  сабота
  image
  Жорж и Ан, су пензионисани професори музике. Обоје у својим осамдесетим, имали су добар и квалитетан живот, што можемо да видимо из кадрова њиховог раскошног иако...
 • Далеку од светскиот метеж (2015)

  сабота
  image
  Врз основа на литературната класика од Томас Харди, „Далеку од светскиот метеж е приказна за Батшиба Евердин (Кери Малиган), независна и енергична млада жена која...
 • Искупување во Шошенк (1994)

  сабота
  image
  Енди Дуфренс е успешен банкар кој невин е обвинет за убиство на неговата неверна соруга и на нејзиниот љубовник. Енди е осуден на две доживотни робии, кои треба...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.