poster

Компир сонува за Америка

Potato Dreams of America (2021)

Режисер: Wes Hurley

рејтинг: 7.1/10

СОДРЖИНА

Филмот го следи Компир, геј момче кое расте во растурениот Советски Сојуз, неговата мајка и нивното авантуристичко бегство во Америка. Оваа автобиографска приказна полна со изненадувања докажува дека животот често е почуден од фантазијата.
Мачејќи се да преживее во СССР за време на турбулентните години на Перестројката, Лена и нејзиниот геј син Компир, бегаат во фантастичниот свет на пиратираните американски филмови, но наскоро филмовите не се доволни и Елена одлучува да стане “сопруга нарачана по пошта“ и самата да ја запознае Америка. Наскоро откако Лена се мажи за многу постариот и ексцентричен Џон, мајката и синот сфаќаат дека ги очекуваат многу изненадувања. Во голема мера заснован на детството на сценаристот и режисер Вес Харли, „Компир сонува за Америка“ е една од оние приказни кои докажуваат дека реалниот живот често е почуден од фантазијата.

Слики

Компир сонува за АмерикаКомпир сонува за АмерикаКомпир сонува за АмерикаКомпир сонува за АмерикаКомпир сонува за АмерикаКомпир сонува за АмерикаКомпир сонува за АмерикаКомпир сонува за Америка

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Грабеж на државната печатница (2012)

  понеделник
  image
  Крими филм според вистински настан, имено грабежот во почетокот на 80-те години на тројцата браќа Реј, Питер и Брајан. Тие биле фатени и осудени на 12, 16 и 20...
 • Резервни делови (2015)

  понеделник
  image
  Филм редитеља Шона Мекнамаре је сјајан спој младих глумаца и искусних професионалаца. Филм „Резервни делови је истинита прича о четири латиноамеричка средњошколца...
 • Ситни прашинки (2008)

  понеделник
  image
  Во студентски дом ќе се сретнат сликарот Салвадор Дали и поетот Федерико Гарсија Лорка. Набрзо ќе им се придружи и режисерот Луис Буњел. Тројцата пријатели ќе...
 • Марк Фелт: Човек који је срушио Белу куќу (2017)

  понеделник
  image
  Лијам Нисон и Дајана Лејн у филму о највеќој афери у америчкој историји. Ово је прича о Марку Фелту, који је деловао под именом "Дубоко грло". У америчкој...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.