СОДРЖИНА

СТОТНИК се одвива за време на војната помеѓу римските војници и племето Пикти, при римското освојување на Британија во вториот век.
117 Н.Е. Римската Империја се протега од Египет до Шпанија и на исток, сѐ до Црното Море. Но, во Северна Британија, освојувањето е застанато поради герилските тактики на еден таинствен непријател: дивите и страшни племиња познати како Пикти. Квинтус Дијас (Мајкл Фасбендер), единствениот преживеан од еден напад на Пиктите врз една римска тврдина на границата, оди на север заедно со генерал Вирилус (Доминик Вест), од легендарната деветта легија, со наредба да ги збришат Пиктите од лицето на земјата и да го уништат нивниот водач, Горлакон. Но, кога легијата паѓа во заседа на непознат терен, а Вирилус е заробен, Квинтус се соочува со очајна борба да го одржи својот мал вод во живот зад непријателските редови, избегнувајќи ги безмилосните Пикти кои го гонат низ еден суров терен, додека една група војници е во трка да го спаси својот генерал и да стигне до безбедноста на римската граница. Од сценаристот/режисерот, Нил Маршал, СТОТНИК е трилер за преживувањето, кој се одвива во времето на освојувањето и инвазијата; филм со гонење, во стилот на СПАС, ПОСЛЕДНИОТ МОХИКАНЕЦ и АПОКАЛИПТО.

Слики

СтотникСтотникСтотникСтотникСтотникСтотникСтотникСтотникСтотникСтотникСтотникСтотникСтотникСтотникСтотникСтотникСтотник

Осврти


Nema recenzija
ПРЕПОРАКИ
 • Лоши момци 2 (2003)

  понеделник
  image
  Двајца полицајци од одделот за наркотици (Мартин Лоренс и Вил Смит) предводат една истрага за навлегувањето на дрогата екстази во Мајами. Нивната истрага води до...
 • Национално богатство (2004)

  понеделник
  image
  Од Џери Брукхајмер, продуцентот на „Пиратите од Карибите“ и од Џон Туртелтауб, режисер на „Феномен“, пристигнува „Национално богатство“, возбудлива авантура со...
 • Чарлиевите ангели: гас до даска (2003)

  денес
  image
  „Ангелите“ (Дру Баримор, Камерон Дијаз и Луси Лиу) се враќаат со нови авантури додека ја истражуваат кражбата во база на податоци за заштитени сведоци откако...
 • Луѓе во црно: Интернационала (2019)

  денес
  image
  Луѓето во црно отсекогаш ја заштитувале Земјата од вселенските никаквеци. Во оваа нова авантура, тие се справуваат со најголемата светска закана досега, крт во...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: polica privatnosti.