poster

Разделени сестри

Sisters Apart (2020)

драма, воени | Германија, Грција
Режисер: Daphne Charizani
Cinemax | 12.7.22 | 00:45

рејтинг: 6.8/10
Оценка на корисникот: 8/10
(2 гласови)

СОДРЖИНА

Ројда, германски војник со курдски корени која живее во Германија од детството, волонтира за мисија да ги тренира женските курдски војници во Ирак за да се борат со ИСИС, Никој не знае дека таа всушност ја бара исчезнатата сестра.
Ројда е млад германски војник со кудско-ирачки корени која живее во Германија уште од детството. Таа сега ја бара својата мајка Ферхат во грчки бегалски камп. Кога двете конечно се наоѓаат после толку години разделеност, тие се обземени од радост. Но нивната среќа наскоро избледува кога Ројда дознава дека сестра ѝ Дилан сѐ уште е во Ирак. Ројда успева да ја доведе мајка си во Германија, но таа не може да стапи во контакт со сестра ѝ. Кога телефонот заѕвонува и кога Дилан ги спомнува курдските борци, Ројда е исполнета со страв. Таа одлучува да побара преместување во Ербил во Ирак за да може да ја најде сестра ѝ. Кога е таму, Ројда набрзо ја добива довербата од жените борци. Но колку поинтензивно ја бара сестра си, толку повеќе е вовлечена помеѓу двете страни.

Слики

Разделени сестриРазделени сестриРазделени сестриРазделени сестриРазделени сестриРазделени сестриРазделени сестриРазделени сестри

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Лора (2007)

  понеделник
  image
  Лора (Лусија Браули) е преубава работничка во музеј во доцните дваесетти години. Гери (Питер Наги) има околу триесет години и свири саксофон во бенд. Неговиот...
 • Смртоносен извор (2002)

  понеделник
  image
  Во текот на Граѓанската војна во Америка, во 1864 година, три војници на Унијата и три војници на Конфедерацијата ќе се одалечат од своите единици и случајно ќе...
 • Страх и жеља (1953)

  понеделник
  image
  Филм прати групу војника фиктивне неименоване земље која се током рата нашла иза непријатељских линија. Радња приказује њихове напоре да се врате куќи, али их у...
 • Тегла пуна ваздуха (2007)

  понеделник
  image
  "Тегла пуна ваздуха" је прича о људима који раде у угљенокопу и крај те, све веќе, зјапеќе јаме која лагано прождире њихово место, они се раѓају, заљубљују,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.