рејтинг: 6.5/10

СОДРЖИНА

Во Англија во 1840-тите, познатиот но потценет ловец на фосили Мери Анинг (Кејт Винслет) работи сама на грубото крајбрежје на југот. Деновите на славните откритија се зад неа и таа сега бара обични фосили за да им ги продава на туристите за да се издржува себеси и болната мајка. Кога еден богат посетител на Мери ѝ ја доверува грижата за неговата жена Шарлот Мурчисон (Саорси Ронан), таа не може да си дозволи да ја одбие неговата понуда. Горда и неуморно вовлечена во својата работа, Мери на почетокот се судира со својата гостинка, но и покрај разликите во нивните социјални класи и личности, почнува да се развива интензивна поврзаност, принудувајќи ги двете жени да ја одредат вистинската природа на нивната врска.

Слики

Амонит

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Господарите на Кучеград (2005)

  недела
  image
  Филм за група брилијантни млади скејтери пораснати на опасните улици на Догтаун во Санта Моника, Калифорнија. Познати под името „Момците З“, тие стануваат пионери...
 • Барајќи го Осама (2016)

  недела
  image
  „Барајќи го Осама“, главно е вистинска приказна за Гари Фокнер (Н. Кејџ), бивш затвореник, невработен мајстор и модерен Дон Кихот, кој се решава на неверојатна...
 • Комичарот (2019)

  недела
  image
  Годината е 1984, а Борис Аркадиев, успешен советски стенд-ап комичар, потклекнува под тежината на славата, цензорството, “поткрепата“ од КГБ и неговите лични...
 • ЖАН ДЕ ЛАФОНТЕН (2007)

  недела
  image
  Рано утрото на 5 септември 1661 година, цел Париз одзвонува бидејќи кралскиот советник Фоке е уапсен. Младиот Луј XIV гордо го презема престолот. Уметниците од...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.