СОДРЖИНА

Vojno-redarstvena akcija Oluja zasigurno je jedna od najblistavijih vojnih pobjeda u hrvatskoj povijesti. Tijekom akcije koja je trajala nepuna osamdeset i dva sata oslobođen je Knin i veliki dio do tada zaposjednutog hrvatskog teritorija, a ujedno je omogućen kraj rata na ovim prostorima te mirna reintegracija istočne Slavonije i Baranje.
U emisiji upoznajemo mnoge ključne aktere ove operacije i saznajemo neke široj javnosti nepoznate činjenice iz Oluje.

Сцеарист:

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Петтиот бран (2016)

  сабота
  image
  Во научно-фантастичниот трилер „Петтиот бран, четирите брана од сѐ посмртоносните вонземски напади го оставиле разурнат поголемиот дел од Земјата. Во атмосфера на...
 • Ние сме сонот: Наследството на др. Кинг (2020)

  сабота
  image
  Програма за натпреварот по ораторство на д-р Мартин Лутер Кинг каде што младите луѓе подготвуваат и претставуваат говори што го одразуваат наследството на д-р...
 • Уличен борец (1994)

  денес
  image
  Građanski rat u Šedolou preti izrastanjem u globalni sukob kada general Bison zarobi 63 strana radnika. Udružene snage zapadnog sveta šalju tim komandosa koje...
 • Робин Худ (2010)

  денес
  image
  Во Англија од 13-от век, Робин (Расел Кроу) и неговата дружина одметници се соочуваат со корупцијата во локалното село и го предизвикуваат кралството да ја...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.