poster

Зелени витез

The Green Knight (2021)

авантуристички, драма, фантастика | Ирска, Канада, САД, Обединетото Кралство
Режисер: David Lowery
CineStar Prem. 2 | 16.12.22 | 22:35

рејтинг: 6.6/10
Оценка на корисникот: 7/10
(3 гласови)

СОДРЖИНА

„Зелени витез“ је авантура заснована на безвременској легенди о краљу Артуру и говори о немилосрдном и тврдоглавом неќаку краља Артура, Гавејну, који креќе у потрагу за огромним зеленим странцем по имену Зелени витез. Гавејн ќе на свом путовању да се суочи са духовима, дивовима и лоповима и тако ќе да докаже своју вредност породици и краљевству.

Слики

Зелени витезЗелени витезЗелени витезЗелени витезЗелени витезЗелени витезЗелени витезЗелени витезЗелени витезЗелени витез

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Херакле (2005)

  image
  Како син на Зевс, најмоќниот од сите богови, и Алкмен, принцезата на Теба, Хераклеја го сакале сите освен Хера, сопругата на Зевс. За да му се одмазди на својот...
 • Крупна риба (2003)

  image
  Во емотивниот филм, „Голема риба“, режисерот Тим Буртон („Бетмен“, „Едвард раце-ножици“) ја носи својата неповторлива фантазија на патување кое навлегува длабоко...
 • Хари Потер и даровите на смртта 2 (2011)

  image
  Филмскиот настан на генерацијата завршува во вториот дел од последното поглавје на монументалниот серијал „Хари Потер“. Во последниот предизвик меѓу ѕидовите на...
 • Тајна медведа (2016)

  image
  Када дивљи медвед запрети њиховом селу, отац и син креќу ка планинама у поход и лов на њега. Тајна медведа прати оца и његовог интровертног сина који живе...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.