СОДРЖИНА

Пет години, Винстон Черчил играше огромна улога во уништувањето на Нацистите за време на Втората светска војна, а неговото неоспорно лидерство и реторика инспирираа милиони во борбата против хитлеровата Германија до самиот крај.
Пет години, Винстон Черчил ја играше единствената, можеби и најбитна улога во поразувањето на Нацистите за време на Втората светска војна, користејќи го своето неоспорно лидерство и реторика, инспирирајќи милиони Британци и други членови на слободниот свет во борбата против хитлеровата Германија до самиот крај. Продолжувајќи ја приказната за Винстон Черчил, раскажана во наградуваниот филм на HBO, „Виорот на војната 1“, „Виорот на војната 2“ е поставен во времето на Втората светска војна и нуди интимен поглед во создавањето на херојот на една нација, чија вештина како голем воен водач на крајот ја поткопува неговата политичка кариера и се заканува на неговиот брак со Клеми, жената која долги години го поддржува. По успехот на сојузниците, Британија отиде на гласање во 1945 за да одлучи за својот пост-воен премиер и владејачка партија, за што ѝ требаше преку една недела за да ги изброи сите гласови. Тогашниот премиер, Винстон Черчил отиде на одмор во Франција заедно со своите сопруга и ќерка, за нервозно да ги дочека резултатите. Користејќи ги тие 10 дена како рамка за својата приказна, Виорот на војната 2 го следи Черчил додека ја дочекува својата судбина, сеќавајќи се на воените години и како ја водеше својата нападната нација низ тоа тешко време полно со предизвици.

Слики

Виорот на војнатаВиорот на војнатаВиорот на војнатаВиорот на војнатаВиорот на војнатаВиорот на војнатаВиорот на војната

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Луда љубав (2001)

  четврток
  image
  Краљица Изабела од Кастиље шаље своју ќерку Хуану у Фландрију како би се удала за Филипа Лепог. Ради се о политичком браку који ќе послужити да се запечати савез...
 • Клуб на милионери (2018)

  четврток
  image
  Под водство на својот колега Џо Хант (А. Елгорт), група момчиња од добро ситуирани семејства во Лос Анџелес во 1980-тите, смислува план како набрзина да се...
 • Стив Џобс (2015)

  денес
  image
  Филмот ни го прикажува претставувањето на три познати производи и завршува во 1998 година со претставувањето на iMac, носејќи нѐ зад сцената на дигиталната...
 • Враќање во игра (2008)

  денес
  image
  Вистинска приказна за Џасмин Пламер, која на 11 години станала првата жена која играла на фудбалскиот натпревар Поп Варнер.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.