poster

Rosencrantz and Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1990)

комедија, драма | Обединетото Кралство, САД
Режисер: Tom Stoppard

Каде да се погледне
Емисијата не е достапна во државата
рејтинг: 7.6/10

СОДРЖИНА

Tom Stoppard's screen version of his own hit play, beginning with a splendid long shot of Rosencrantz and Guildenstern making their way to Elsinore, has largely been dismissed by the critics, who disapproved both of his opening out what had been a delightful theatrical experience and his audacity in penning new material. They were also pretty scathing of the performances by Gary Oldman and Tim Roth. Yet, combining verbal dexterity with precise slapstick timing, they capture the boredom and bewilderment of these two Hamlet also-rans with disarming charm. Richard Dreyfuss as the Player and Ian Richardson as Polonius also score palpable hits. Undeservedly much-maligned.

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Специјална пратка (2008)

  четврток
  image
  Максин Картер е курир со најдобри врски на целиот брег на Пацификот. Цело време е на пат и не сака да го промени ова од времето кога била сведок на смртта на...
 • Поп ѕвезда: Никогаш не се откажувај (2016)

  четврток
  image
  Енди Самберг, Акива Шефер и Џорма Таконе ги прикажуваат своите музички таленти на големиот екран. Овој документарец го следи бившиот член на тинејџерската музичка...
 • Патот (2010)

  четврток
  image
  Калифорнискиот доктор Том доаѓа во Франција за да ги земе останките на својот син кој загинува на Пиринеите во една бура, одејќи по „Патот до Сантјаго“. Во чест...
 • Маж од соништата (2021)

  четврток
  image
  Сара, писателка која се мачи со блокада во пишувањето, бара инспирација – и ја наоѓа кога случајно го среќава Годфри, несреќен отпадник кој постојано ги менува...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.