poster

Басна на денот

De Fabeltjeskrant & De Grote Dierenbos-spelen (2018)

анимација, семејни | Холандија, Белгија
Режисер: Jens Møller, Freek Quartier

рејтинг: 5.8/10

СОДРЖИНА

Секој ден г. Був, качен на своето дрво, чита од „Дневна басна“ – локалниот весник – прекрасни приказни за урнебесните авантури на пердувните и крзнени жители што живеат во шумата од басните.
Секој ден г. Був, качен на своето дрво, чита од „Дневна басна“ – локалниот весник – прекрасни приказни за случките што се одвиваат во Земјата на басните, а особено за проблемите, расправиите, искуствата и емоциите на групата пердувни и крзнени жители кои живеат таму. Г-ѓа Штрк, г. Гавран и другите од групата создаваат заедница скоро “случајно“. Нивните различни карактери и нивните различни расположенија често се судираат, но тие секогаш ќе се грижат еден за друг и ќе покажуваат благонаклоност. Нивните урнебесни авантури фрлаат светлина на предизвиците и наградите од тоа да се живее заедно, спојувајќи ја јасноста на класичните басни со палавиот и современ хумор.

Слики

Басна на денотБасна на денотБасна на денотБасна на денотБасна на денотБасна на денотБасна на денотБасна на денот

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Лего Нинчаго (2017)

  Утре
  image
  Битката за Нинџаго Сити го очекува Лојд, со прекар Зелениот Нинџа, заедно со неговите пријатели кои се тајни нинџа воини. Нив ги предводи кунг-фу мајсторот Ву и...
 • Подлиот јас 2 (2013)

  Утре
  image
  Нова хумористична авантура во која се враќа (поранешниот?) негативец Гру со неговите симпатични ќерки, непредвидливо урнебесните Мињони... и еден куп нови и...
 • Енчантималс: пролеќе у жетвеним брдима (2020)

  Утре
  image
  Када магична незгода спречи пролеќе да стигне у Безвременију, низ све фантастичнијих природних непогода почиње да прети земљи. Како се ствари погоршавају, а време...
 • Барајќи ја Дори (2016)

  Утре
  image
  Од создавачите на „Барајќи го Немо, добитници на „Оскар, и од „Дизни и „Пиксар пристигнува епската подводна авантура исполнета со фантазија, хумор и емоции. Кога...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.