СОДРЖИНА

Оваа авантуристичка комедија која се одвива во митски свет на Викинзи и диви змејови, ја раскажува приказната за Хикап, викиншки тинејџер кој не се вклопува во долгата традиција на убијци на змејови во неговото племе.
Од студиото кое ви ги донесе „Шрек“, „Мадагаскар“ и „Кунг фу панда“ пристигнува „Како се дресира змеј“, авантуристичка комедија која се одвива во митски свет на Викинзи и диви змејови кои блујат оган. Приказната врз основа на книгата од Кресида Кауел се одвива околу викиншкиот тинејџер по име Хикап (ЏЕЈ БАРУШЕЛ), кој живее на островот Берк, каде борбата против змејовите е секојдневен живот. Напредните погледи на тинејџерот и неговата необична смисла за хумор не се вклопуваат во неговото племе и не му одговараат на неговиот главатар, кој случајно е таткото на Хикап и името му е Стоик Грамадниот (ЏЕРАРД БАТЛЕР). Кога Хикап почнува обука за змејови заедно со другите викиншки тинејџери – Астрид (АМЕРИКА ФЕРЕРА), Снотлаут (ЏОНАН ХИЛ), Фишлегс (КРИСТОФЕР МИНТЗ-ПЛАС) и близнаците Рафнат (КРИСТЕН ВИГ) и Тафнат (Т. Џ. МИЛЕР) - тој гледа шанса да докаже дека е способен да биде борец. Но, кога се среќава (и се спријателува) со еден повреден змеј, неговиот свет станува хаотичен и тоа што изгледаше како шанса Хикап да се докаже, се претвори во шанса да постави нова насока за иднината на целото племе.

Слики

ParamountParamountParamountParamountParamountParamountParamountParamountParamountParamountКако се дресира змејКако се дресира змејКако се дресира змеј

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Семејството Адамс (2019)

  денес
  image
  Семејството Адамс се враќа на екраните со првата анимирана комедија за најексцентричното семејство во соседството. Смешно, необично и многу сликовито, Семејството...
 • Хероите на Енвел: Излез од играта (2017)

  денес
  image
  Четири ученици случајно наоѓаат премин и влегуваат во дигиталниот свет на Енвел. Тука нашите херои добиваат супермоќи и дознаваат дека лошиот шеф Моргарт се...
 • Змајева кугла зед: Ускрснуќе (2015)

  денес
  image
  Миран дан на Земљи, два преостала војника из Фризине војске - Сорбет и Тагома стижу у потрази за змајевим куглама са циљем да оживе Фризу. Успевају у томе, Фриза...
 • Мy Литтле Понy Еqуестриа Гирлс (2014)

  денес
  image
  Тwилигхт Спаркле и њени пријатељи се такмиче у Борби бендова на приредби талената "Догаѓај гриве" у Гимназији Кантерлот против супарнице Адагио Даззле и њеног...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.