рејтинг: 6.5/10
Оценка на корисникот: 1/10

СОДРЖИНА

Во рударската населба во округот Харлан на почетокот на 70-тите години, голем број рударски семејства живеат исклучително тежок и сиромашен живот. Меѓу нив е и Руби Кинкејд (Х. Хантер) која живее со сопругот Силас (Т. Левин) и со болниот татко (В. Робсон). Рударската компанија за која работат ги искористува. Имаат многу ниски плати, а им ја одземаат дури и основната заштита и здравствените услуги. Синдикалниот водач, Ворен Јакопович (С. Скарсгард) започнува штрајк поради лошите мерки за безбедност кои предизвикале два смртни случаи. Руби одлучува некако да му помогне на сопругот и на штрајкувачите и ги организира жените на рударите во жив ѕид, со кој се обидуваат да го спречат поминувањето на штрајкбрејкерите. Филмот е базиран на вистински настан за штрајкот на рударите во државата Кентаки, во кој рударите и нивните жени со тешка мака победиле во борбата за подобри животни услови.

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Фамилија (2021)

  image
  Група тинејџерки се сместени во дом за згрижување со социјални работници. Тие живеат под ист покрив, но не се избрале еден со друг. Ова искуство создава...
 • Последно возење (2009)

  image
  Еден очаен татко го зема својот десетгодишен син, Чук и бега откако извршува едно насилно злосторство. Додека двајцата патуваат во пустината и нивната судбина е...
 • Џорџ Вашингтон (2000)

  image
  Група деца во мрачен град се здружуваат едно лето како би прикриле трагична грешка.
 • Манчестер на море (2016)

  image
  Мајсторот Ли се враќа во својот роден град во Нова Англија по смртта на брат му за да се грижи за својот внук, кој е тинејџер. Но, неговото пристигнување го...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.