рејтинг: 6.7/10
Оценка на корисникот: 8.5/10
(2 гласови)

СОДРЖИНА

Две милијарди години пред нас, човечка раса од иднината се наоѓа на работ на истребување. Скоро сѐ што е останато на светот се осамени и надреални споменици, пренесувајќи ја својата порака во дивината.
Нема луѓе во „Последните и првите луѓе“, но филмот прикажува три посебни протагонисти: бетонските споменици на југословенскиот брутализам, гласот на Тилда Свинтон и музиката на исландскиот композитор Јохан Јохансон, кој компонирал музика за „Сикарио“ и „Пристигнување“ и кој починал во 2018 на 48 години. Јохансон направил повеќе кратки филмови и најчесто користел визуелни елементи при настапите. Идејата за неговиот прв долгометражен филм му дошла во 2010 кога ги видел фотографиите на Холанѓанецот Јан Кемпенерс од колосалните споменици од времето на Тито. Јохансон, активен читател на научна фантастика, ја придружува својата црно-бела снимка од 16-милиметарска леќа со извадоци од епската и визионерска новела од британскиот автор Олаф Стејплдон од 1930-та, прочитана од Тилда Свинтон.

Наратор: Tilda Swinton
ВРЕМЕТРАЕЊЕ: 70 мин

Слики

Последните и првите луѓеПоследните и првите луѓеПоследните и првите луѓеПоследните и првите луѓеПоследните и првите луѓеПоследните и првите луѓеПоследните и првите луѓеПоследните и првите луѓе

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Потомок (2019)

  четврток
  image
  Сара и Џон се возбудени кога нивниот млад син Мајлс почнува да покажува знаци на забрзан развој и висока интелигенција. Но нивното семејно блаженство станува...
 • Марица и Ивица (2020)

  денес
  image
  У далекој и магичној земљи живе брат и сестра које глад натера да напусте свој дом и крену у шуму у потрагу за храном. Деца након неколико дана лутања наилазе на...
 • 1408 (2007)

  денес
  image
  Познати писац хорор романа, Мајк Енслин, верује само у оно што може види својим очима. Али, након низа романа, који су постигли фанстастична успех, а у којима се...
 • Кодот на Да Винчи (2006)

  денес
  image
  Придружите се стручњаку у тумчењу симбола Роберту Лангдону и француском криптологу Софи Нево у њиховој изузетно напетој потрази за решењем бизарних, тајанствених...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.