СОДРЖИНА

Тридесетих и четрдесетих година 20. века, супарништво измеѓу Јоеа Лоуиса и Маxа Сцхмелинга је било је једно од највеќих у историји професионалног бокса. Лоуис је био један од првих Афроамериканаца који је постао првак у тешкој категорији и био је велики знак наде и успеха за црнце пред појавом покрета за граѓанска права, док је Сцхмелинг немачки боксер којег су многи нацистички навијачи видели као супериорност аријевске расе.

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Кралица (2006)

  денес
  image
  Добитничката на „Оскар“ за најдобра женска улога, Хелен Мирен носи магична изведба во „Кралица“, провокативна приказна зад една од најјавните трагедии на нашето...
 • Резервни делови (2015)

  денес
  image
  Филмот на режисерот Шон Мекнамара е извонреден спој на млади актери и искусни професионалци. „Резервни делови“ е вистинита приказна за четворица латиноамерикански...
 • Капоне (2020)

  денес
  image
  Откако издржал 11 години затвор за затајување данок, озлогласениот мафијаш Алфонс „Ал“ Капоне (Том Харди), за пријателите и роднините познат како Фонзо, му се...
 • Коњ од соништата (2020)

  денес
  image
  Вистинска приказна за Дрим Алајанс, тркачки коњ одгледуван од шанкерката Џен Вокс. Со малку пари и без искуство, Џен ги убедува соседите да ги вложат малите плати...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.