рејтинг: 8.6/10
Оценка на корисникот: 8.4/10
(158 гласови)

СОДРЖИНА

Додека војниците на САД напаѓаат на плажите на Нормандија, тројца браќа лежат мртви на бојното поле, а четвртиот е заробен од непријателот. Капетанот Милер и седуммина се пробиваат низ германска територија за да го вратат момчето дома.
Хоророт на војната е оживеан во брилијантната драма на Стивен Спилберг за Втората светска војна. Филмот започнува со инвазијата на Сојузниците на плажите на Нормандија на 6 јуни 1944-тата. Капетанот Милер (Том Хенкс) и членовите на вториот ренџерски баталјон се борат да ја обезбедат плажата. За време на инвазијата, двајца браќа се убиени во битка. Претходно, третиот брат бил убиен во Нова Гвинеја. Нивната мајка, госпоѓа Рајан, ги добива сите три телеграми за смртта во текот на ист ден. Генералот на војската на САД, Џорџ Ц. Маршал, има шанса да ја ублажи нејзината тага откако дознава дека имало и четврти брат, војникот Џејмс Рајан, кој исчезнал некаде во Франција. Тој одлучува да ги прати капетанот Милер и седуммина војници од вториот ренџерски баталјон да го побараат војникот и да го вратат кај мајка му.

Слики

Спасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот Рајан

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Mountains Clad in Green (1971)

  image
  Lilua, a 19 years old girl, injured during war is being kept in a village but needs to be transported in a safe place far from there. The streets are blocked by...
 • Conscience (1972)

  image
 • Skëterrë '43 (1980)

  image
 • Çeta e vogël (1979)

  image
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.