рејтинг: 8.6/10
Оценка на корисникот: 8.98/10
(108 гласови)

СОДРЖИНА

Додека војниците на САД напаѓаат на плажите на Нормандија, тројца браќа лежат мртви на бојното поле, а четвртиот е заробен од непријателот. Капетанот Милер и седуммина се пробиваат низ германска територија за да го вратат момчето дома.
Хоророт на војната е оживеан во брилијантната драма на Стивен Спилберг за Втората светска војна. Филмот започнува со инвазијата на Сојузниците на плажите на Нормандија на 6 јуни 1944-тата. Капетанот Милер (Том Хенкс) и членовите на вториот ренџерски баталјон се борат да ја обезбедат плажата. За време на инвазијата, двајца браќа се убиени во битка. Претходно, третиот брат бил убиен во Нова Гвинеја. Нивната мајка, госпоѓа Рајан, ги добива сите три телеграми за смртта во текот на ист ден. Генералот на војската на САД, Џорџ Ц. Маршал, има шанса да ја ублажи нејзината тага откако дознава дека имало и четврти брат, војникот Џејмс Рајан, кој исчезнал некаде во Франција. Тој одлучува да ги прати капетанот Милер и седуммина војници од вториот ренџерски баталјон да го побараат војникот и да го вратат кај мајка му.

Слики

Спасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот РајанСпасувањето на војникот Рајан

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Коштани томахавк (2015)

  петок
  image
  Далеко ван насељене границе старог запада, двојица разбојника (Дејвид Аркет и Сид Хејг) краду, убијају и разарају свету земљу. У тренутку када ситуација постане...
 • Самац (2009)

  петок
  image
  Ово је прича о Џорџу 52-годишњем професору на колеџу који тражи нови смисао у животу после смрти свог дугогодишњег партнера, Џима. Он је заробљен у прошлости и не...
 • Изгарање (2018)

  петок
  image
  Прича говори о три личности и о мистериозном инциденту који им се догаѓа. Јонгсу среќе стару пријатељицу, Хаеми, на послу где ради као достављач. Хаеми пита...
 • Истерувач на ѓаволи 3 (1990)

  петок
  image
  Истражувајќи серија убиства зад кои убиецот го остава знакот за близнаци, полицискиот поручник открива повеќе отколку што очекувал. Истрагата го води до...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.